1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Yazın Başı Pişenin Kışın Aşı Pişer Ne Demektir? Ne Anlama Gelir?


0

Atasözleri arasında çalışmanın ve zamanında işleri yapmanın önemini belirten bir atasözü olan yazın başı pişenin kışın aşı pişer sözünün diğer anlamları ve cümle içinde kullanımları ile ilgili örnekler hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

İnsanın işleri zamanında yapmasının avantajını göreceği ve çalışmanın önemini anlatan bir atasözü olarak kabul edilen yazın başı pişenin kışın aşı pişer sözüyle yazın bağda ve bahçede sıcakta çalışan kişinin aldığı mahsulleri kış aylarında rahatlıkla tüketebileceği şeklinde somut olarak anlamlandırılmaktadır.

Atasözünün diğer bir anlamı ise kişinin bazı işlerde zorlanacağı ve bu zorluklar karşısında da rahat edebileceği ifade edilmektedir.

Yazın Başı Pişenin Kışın Aşı Pişer Ne Demektir? Ne Anlama Gelir?
Yazın Başı Pişenin Kışın Aşı Pişer Ne Demektir? Ne Anlama Gelir?

Türk Dil Kurumuna Göre Atasözünün Anlamı

Yazın başı pişenin kışın aşı pişer atasözü insanın bir başarıyı elde edebilmesi için gerektiğinde zorlanması ve zorluklarla mücadele etmesini ifade etmektedir. Çalışmak ve azimle yola devam etmenin karşılığının alınacağı da bu atasözüyle vurgulanmaktadır.

Yazın Başı Pişenin Kışın Aşı Pişer Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı İle İlgili Örnekler

  • Derslerine çalıştığında bunun karşılığını elbet bir gün alacaksın yazın başı pişenin kışın aşı pişer.
  • Bahçede sıcaktan dolayı çalışmak istemeyince annem “ yazın başı pişenin kışın aşı pişer” dedi.
  • Bütün gün çalışmadan öylece tembellik edersen kimse senin faturalarını ödemez ne demişler yazın başı pişenin kışın aşı pişer sende bir iş yapmalısın.
  • Bu sezonun tüm işlerini bitirip siparişleri teslim ettiğimde aldığım ücretle tatile çıkacağım yazın başı pişenin kışın aşı pişer. 
  • Dedemin köyde tembellik edip iş yapmadığımız zamanlarda yazın başı pişenin kışın aşı pişer sözleri hala kulağımda çınlıyor. 
  • Sınav zamanı yaklaştığında çok az uyuyup tüm derslerin tekrarını yaparım çünkü biliyorum ki yazın başı pişenin kışın aşı pişer nasılsa sınavı kazanacağım. 

İlginizi Çekebilir;  32 Haftalıkken Erken Doğum Yapan Annelerin Yorumları
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?