1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Yardımlaşma İle İlgili Atasözleri Nelerdir?


0

Yardımlaşma İle İlgili Atasözleri

Yardımlaşma ve dayanışma ile ilgili atasözleri nelerdir ve atasözlerinin anlamları hakkındaki kısa bilgileri sizler için hazırladık.

Yardımlaşma Konusu Hakkındaki Atasözleri

Komşu komşunun külüne muhtaçtır; insan sosyal bir varlık olarak diğer insanlarla bir arada yaşamaktan mutluluk duymaktadır. Komşu komşunun külüne muhtaçtır atasözü insanların birbirine maddi ve manevi olarak ihtiyacı olduğu ve olabileceği için çevre ilişkilerinde daha olumlu olmak ve insanlara iyilik yapmak gereği bildirilmektedir. Bu atasözünde iyilik yapmanın ve komşularla iyi münasebetlerin değerli olduğu vurgulanmaktadır.

Yardımlaşma İle İlgili Atasözleri Nelerdir?
Yardımlaşma İle İlgili Atasözleri Nelerdir?

İyilik eden iyilik bulur; insanların iyilik ve güzel ahlak çerçevesinde yaşamalarının geri dönüşleri olacağı ve hiç umulmadık zamanlarda insana fayda sağlayacağı bu atasözü ile vurgulanmaktadır. Yardımlaşma ve iyilik yapmanın önemi belirtilmektedir.

Ne verirsen elinle o gelir seninle; iyilik yapmanın ve başkaları ile paylaşmanın hem bu dünyada hem de ahirette insana fayda sağlayacağı bu atasözü ile anlatılmaktadır.

Az veren candan çok veren maldan; bir iyilik için insanın elinden geleni yapmasın gerektiğini ve yapılan her iyiliğin mutlaka olumlu olarak kişiye geri döneceğini ifade eden bir atasözüdür.

Dost kötü günde belli olur; bu atasözünde kişinin çevresindekilerle kötü günlerinde yardımlaşması ve iyilik yapması gereğini ortaya koymaktadır. İnsanın zor zamanlarında çevresinden daha çok yardım beklediği maddi ve manevi desteğin bu dönemlerde daha çok önemli olduğu bu atasözü ile ifade edilmektedir.

El eli yıkar, iki el de yüzü ; yardımlaşma ve paylaşmanın oldukça önemli olduğunu ortaya koyan bir atasözüdür. İnsanın çevresi ile yardımlaşma ve dayanışma halinde olmasının olumlu gelişmelere katkı sunacağı ve sonucunda herkesin mutlu olacağı bildirilmektedir. Yardımlaşma ve dayanışmanın ifade edildiği en önemli atasözlerinden biridir.

Yalnız Taş Duvar Olmaz; insanın tek başına her işi başaramayacağını çevre ve diğer insanlara ihtiyacı olacağını ifade eden bir atasözüdür. Birlik ve beraberliğin önemi bu atasözünde belirtilirken aynı zamanda da yardımlaşma ve dayanışma halinden bahsedilmektedir.

İlginizi Çekebilir;  TDK Sözlüklerine Girmiş Hangi Adda Bir Yürüyüş Şekli Yoktur?

Dost Dostun Eyerlenmiş Atıdır; insan dostları ile her zorluğu aşabilir ve birbirine destek olarak sıkıntılar ile mücadele edebilir. Bu atasözünde dayanışma ve yardımlaşmanın dostluğa katkısından bahsedilmektedir. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?