1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Yalnız taş duvar olmaz atasözü ne anlama gelir? TDK’de ne demek?


0

Yalnız taş duvar olmaz atasözünü biri size söylediyse ve anlamını tam olarak bilmiyorsanız ne manaya geldiğini, TDK’de ne demek ve örnek cümle içinde kullanımını sizler için derledik.

Yalnız taş duvar olmaz anlamı hakkında merak edilenler

İnsanlar, yalnız başına da bir şeyler yapabilse de birçok işi yapmalarına imkân yoktur. Yalnız taş duvar olmaz sözündeki gibi, bir tane taş ile duvar öremeyeceğiniz gibi çok ağır bir yükü de bir kişi kaldıramaz.

Yalnız taş duvar olmaz atasözü ne anlama gelir? TDK’de ne demek?
Yalnız taş duvar olmaz atasözü ne anlama gelir? TDK’de ne demek?

Eğer herkes tek başına iş yapma karar alsaydı günümüzdeki yapıların birçoğu şu anda inşa edilemezdi. Yollar, sokaklar, su hatları, elektrikler… Bunların hiçbirini tek kişi yapamazdı. İnsanlarla oturup sohbet etmek, bir yuva kurmak, iş yaparken yardımlaşma, güç durumlarda birlik olmak insanların ihtiyacı olan şeylerdir. 

Varlıklı insanları düşünelim, bunlar yalnız başına bir şey yapmak isteselerdi bu kadar varlıklı olabilirler miydi? Mümkün değil, ticaret yapıyorsa iyi bir çalışan kadrosuna ihtiyaç vardır. Tek başına bütün düzeneği kontrol etmek neredeyse imkânsızdır. Birlikten kuvvet doğar atasözüyle hemen aynı anlama gelen Yalnız taş duvar olmaz da bunun için söylenmiştir. Bir de Yalnızlık ALLAH’a mahsustur deriz. 

Yalnız taş duvar olmaz TDK’de ne demek?

Bu atasözünün anlamı, yalnız bir insan hayatını devam ettirmek için gereğinden fazla çaba göstermek zorundadır. Buna rağmen hayatının belli bir döneminden sonra bu çabası da ona kâfi gelmeyecektir. Çünkü tüm işlerin üstesinden tek başına gelmesi mümkün değildir.

Yalnız taş duvar olmaz atasözünü cümle içinde kullanınız

Bireysel oynayarak böylesine güçlü bir rakibe karşı kazanman neredeyse imkânsız, yalnız taş duvar olmaz evlat. 

İlginizi Çekebilir;  Toplumsal Kuralların İhlalini Anlatan Gazete Haberleri Listesi
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?