1. Anasayfa
 2. Nedir

Vakıa Suresi Kaçıncı Cüz Ve Kaçıncı Sayfada?


0

Vakıa süresi kaçıncı cüz ve kaçıncı sayfada yer alır vakıa süresinin özellikleri ve faziletleri nelerdir? Vakıa süresi konusu nedir sorularının cevaplarını sizler için derledik.

Vakıa suresi, Kur’an-ı Kerim’de kaçıncı sıradadır? 

Vakıa Suresi, Kur’an-ı Kerim’de 56. Sırada yer almaktadır. Mekkede nazil olmuştur. Kuran-ı Kerim’de 27. Cüzde ve 533. Sayfada yer almaktadır. Vakıa suresi 96 âyetten oluşmaktadır.

Vakia suresi birinci ayetinde geçen elvâkı’a kelimesi ile vakia adını almıştır. Vâkı’a günlük hayatta da kullanılan olay, gerçekleşen, meydana gelen durum anlamına gelmektedir. 

Vakıa
Vakıa Suresi Kaçıncı Cüz Ve Kaçıncı Sayfada?

Vakıa suresi içinde kıyamet ve kıyametin dehşeti bildirilmektedir. Özellikle kıyametin kopmasından önceki ve sonraki dehşetli hâller anlatılmakta ve insanların amellerine göre içinde yer alacağı grup ve haller ifade edilmektedir. 

Kuran-ı Kerim’de yer alansıralamada elli altıncı sure olup iniş sırasına göre kırk altıncı sûre olmaktadır. Tâhâ sûresinden sonra, Şuarâ sûresinden önce nazil olmuştur. 

Vakıa suresinin konusu

Vakıa süresi konusu kıyamet ve kıymet kopması ile yaşanacak dehşetli haller olmakta ve bu sure içinde cennet ve cehennem halleri bildirilmektedir. Bunun yanında vakıa suresi içinde Allah Teâlâ’nın kudretinin kanıtlarından örnekler verilmekte, Kur’an’ın Allah katından indirilmiş bulunduğuna ve bunun insanlar için büyük bir nimet olduğuna dikkat çekilmektedir.

 Mushaf sırasına göre bundan önce yer alan rahmân sûresiyle bu sûre arasında konu birliği açısından şöyle bağlar kurulmuştur: A) Önceki sûre Allah Teâlâ’nın celâl ve ikram (azamet ve kerem) sahibi olduğu belirtilerek sona ermiş, bu sûrede onun bu sıfatlarının tecellileri açıklanmıştır. B) Önceki sûrede Allah’ın nimetleri hatırlatılıp bunları yalan sayma tavrı ısrarla kınanmış, bu sûrede de kıyametin kopmasıyla artık bu gerçeğin inkâr edilemeyeceği bildirilip orada verilecek karşılıklardan söz edilmiş ve iş işten geçmeden bu gerçeğe uygun davranılması uyarısı yapılmıştır. C) Önceki sûrede yükümlüler inkârcılar ve müminler şeklinde iki ana gruba ayrıldıktan sonra müminlere de derecelerine göre farklı nimetler (cennetler) verileceği bildirilmiş, bu sûrede de buna paralel üçlü bir tasnif yapılmıştır. D) Önceki sûrede göğün yarılmasından söz edilerek kıyamet tasvirine başlanmış, bu sûrede yerin sarsılması ve dağların toz duman olması haline değinilerek bu anlatım sürdürülmüştür (Râzî, XXIX, 139; Elmalılı, VII, 4699).

İlginizi Çekebilir;  Tecvidin Tanımı Amacı Ve Önemi Nedir? Hükmü Hakkında Bilgiler

Vakıa Suresinin fazilet ve sırları

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: Her kim her gece Vakıa Suresini okursa, ona asla fakirlik isabet etmez.(1)

Abdullah ibni Mesud (Radıyallahü Anh) vefat edeceği vakit müminlerin emiri olan Hazreti Osman (Radıyallahü Anh) onu ziyarete gelir. Ona Neden şikayetin var? deyince, o şöyle der: Doktor beni hasta etti. Artık bana kim derman olabilir. O zaman Hazreti Osman (Radıyallahü Anh): Sana devlet hazinesinden maaş bağlatayım mı? Deyince, O: İstemez der. O zaman Hazreti Osman (Radıyallahü Anh): Arkanda kızlar bırakacaksın onlara lazım olur deyince, Abdullah ibni Mesud (Radıyallahü Anh) yukarıda zikredilen hadisi şerifi rivayet ederek: Ben kızlarıma her gece Vakıa Suresini okumalarını emrettim, onlarda buna devam ediyorlar. Dolayısıyla onlarda muhtaç olmazlar der.(2)

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: Vakıa Suresi, zenginlik suresidir. Onu okuyunuz ve o sureyi kadınlarınıza ve çocuklarınıza da öğretiniz.(3)

Rivayet Edildi ki:

Bu sureyi okumaya devam eden kimse, fakirlikten emin olur, dünya kendiliğinden ayağına gelir.

Her gün sabah ve akşam bu sureyi okuyan kimse hayatı boyunca açlık ve susuzluk acısı nedir bilmeden dünyadan göçer. Hayatı boyunca başka hiçbir tehlike yüzü de görmez.

İkindi namazından sonra 14 defa okunursa, rızık yağmur gibi yağar, Allah’u Teala işlerini kolaylaştırır. Bu bereketli surenin her gece akşam namazından sonra okunması tavsiye edilmiştir. Rızık, fakirlik ve yoksulluktan kurtulup zenginlik nimetine kavuşmak için okuyanlar, akşam namazından sonra okumaya devam etmelidirler.

Bu sureyi ara vermeksizin 40 gün 40 defa okuyan kişi, asla fakirlik çekmez. Allah’u Teala o kişiye yorulmadan ve günaha girmeden helal rızıklar nasip eder.

Ölmekte olan bir kişiye Vakıa Suresi okunursa, münker ve nekir meleklerinin suallerine kolaylıkla cevap verir.

İlginizi Çekebilir;  Karasal İklim Hayvancılığı Nasıl Etkiler?

Ariflerden bazıları demişlerdir ki: Ölmüş bir kimsenin üzerine Vakı Suresi okunursa, meyyitin acı ve ıstırabı hafifler. Ölümle burun buruna gelen ve cen vermekte olan ağır bir hastanın üzerine okunursa, imanla göçmesine vesile olur. Azrail (aleyhhisselam) da o kimseye karşı çok nazik davranır. Abdestli olarak her gün sabah akşam bu sureyi birer defa okuyan kimse hayatı boyunca açlık ve susuzluk acısı nedir bilmez ve hiçbir tehlike yüzü görmez.

İmam Kurtubi (Rahimehullah) buyuruyor ki: Tohum ekerken E’üzü-Besmele’den sora Vakıa suresinin 63-64. Ayetleri ve zikredilen duayı okumak müstehaptır. Ayrıca ekine isabet edecek zararın uzaklaştırılmasına vesile olur.

İdrar yollarında rahatsızlığı olan kişi, Vakıa Suresinin 5-6. Ayetleri ile Hakka Suresinin 14. Ayetlerini yazıp zemzem suyunun içinde beklettikten sonra içerse, bi-iznillah hastalığına şifa olur.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü