1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Uzak Doğu Ülkeleri Hangileridir? Ekonomisi


0

Uzak doğu ülkeleri tabirini duymuşsunuzdur. Peki, neden bu ismi almış? Burada hangi ülkeler yer alıyor? Bu ülkelerin kültürü, ekonomisi nedir? Merak edilenleri sizler için yanıtladık.

Uzak Doğu Nedir?

Uzak Doğu, Doğu Rusya’yı (özellikle Sibirya’nın en doğu noktası), Hem Doğu hem de Güneydoğu Asya’yı içine alan; coğrafi bölgeleri, ekonomiyle ilgili durumları ve kültürlerini de tanımlama maksatlı kullanılmış bir tabirdir. İstisnai hallerde Pasifik’te yer alan adalar da bu bölgenin içine katılabilir. Burada anlatılmak istenen; yönetenlerin, belirli bölgeleri keşfedenlerin, ticaret yapanların ve bütün dünyayı gezme için çıkanların bahsi geçen bölgeye varmak için doğu bölgesini takip ettiği 1100’lü yılların Avrupa’sına dayanmasıdır. 

Uzak Doğu Ülkeleri Hangileridir? Ekonomisi

Asya’yı 3 bölümde inceleyecek olursak; Yakın, Orta, Uzak şeklinde sınıflandırılır, bu yüzden Dünya genelinde biz bu ülkelere Uzak Doğu ülkeleri ismini veriyoruz. İngilizler zamanında, Hindistan gibi büyük bir alanı kapsayan yerine doğusuna düşen ülkeler için bu tabir sıkça söylenmeye başlanmıştır. 

Tabi, Uzak Doğu ismini verilmesi sadece bir bölgede yer almasından kaynaklanmaz. Burada yaşayan insanların belirli kültürleri vardır ve birbirine benzemektedir. Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkeler, buraların içinde dahi olsa kültürel olarak farklı oldukları için Uzak Doğu ülkeleri içinde sayılmazlar. 

Uzak Doğu’da Hangi Ülkeler Var?

Uzak Doğu, en kısa tabiriyle, Doğu Asya ülkelerini yani; Çin, Japonya, Kuzey Kore, Güney Kore, Moğolistan ve Tayvan ile Rusya Sibirya’nın en doğu bölümünü kapsayan bölge yani Rusya Uzak Doğu olarak da bilinir.  Güneydoğu Asya’da ise; Filipinler, Vietnam, Kamboçya, Laos, Tayland, Malezya, Singapur, Myanmar, Brunei ve Endonezya gibi ülkeleri içerir.

Uzak Doğu Ekonomisi

Ülkemizde çok fazla Uzak Doğu tabiri duysak da bazen Doğu Asya tabiri de kullanılır, buranın ekonomisi, dünyanın en hızlı büyümekte olan ekonomileri arasında gösterilmektedir. Buranın ekonomisindeki en önemli etkenlerden birisi doğal madenlerken ikincisi ise çalışan ücretlerinin düşük olmasıdır. Günümüzde çalışan maliyetleri çok yüksektir, o yüzden vergi avantajı ve ucuz işgücü büyük talep görmektedir. Nüfusun yoğun olması, arazilerin de elverişli olması, hükümetlerin destekleri ile yabancı yatırımcı için Uzak Doğu bir cazibe merkezine dönüşmüştür. Bu dönüşüm bölge halkının da eğitimine katkı sağlamıştır. 

İlginizi Çekebilir;  Homozigot ve Heterozigot Nedir? Özellikleri ve Farkları

Uzak Doğu’daki en iyi ekonomilerden birisi Hong Kong olarak bilinir. Tabii, o dönemlerde İngilizlere bağlıydılar, sonradan işler değişti. 62 sene önce, tekstille ön plana çıkmıştı ve sadece on sene gibi kısa bir sürede küresel finans merkezi konumuna yükselmeyi başardı. Sanayide de ilerleyince Güney Kore, Tayvan, Singapur da bu gelişmeye ayak uyurdu. Makao ülkesi, başta tekstile ağırlık verse de kumarhanelerle ekonomisini daha da canlandırmayı başardı. Yatırımcıların iştahını kabartan bu bölge, bundan 15 sene önceye kadar dünyanın en iyi kumar bölgesi olarak bilindi.

Uzak Doğu’daki ülkelerden ekonomisi en iyi olanlar; Güney Kore, Tayvan, Hong Kong, Singapur ve Japonya olarak bilinmektedir. Çin şu an dünyadaki en güçlü ikinci ekonomi gücü olmakla kalmaz, aynı zamanda en çok gelişim gösteren ülkedir, bu yüzden birinciliği alması bekleniyor.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?