1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Ünlü Ve Ünsüz Harfler Nelerdir? Alfabede Yer Alan Harfler


0

Alfabede seslerin kullanılması için yer alan işaretlere harf denilmektedir. Harfler okuma ve yazmada  esnasında kolaylık sağlamaktadır. Türkçede yer alan harfler ve bu harfler arasındaki ünlü ve ünsüz harfleri sizler için derledik.

Bir dil içerisinde belirli bir düzende oluşturulmuş harflerin sıralanışına alfabe denilmektedir. Alfabe her dilin harflerini öğrenmeyi kolaylaştırdığı gibi yeni diller öğrenmeye de katkı sunmaktadır.

Türkçede 29 harf bulunmakta ve bu harfler ünlü harfler ve ünsüz harfleri olarak ayrılmaktadır. Bunları şöyle sıralamak mümkündür.

Ünlü Ve Ünsüz Harfler Nelerdir? Alfabede Yer Alan Harfler
Ünlü Ve Ünsüz Harfler Nelerdir? Alfabede Yer Alan Harfler

Ünlü Harfler

Alfabede yer alan ünlü harfler kalın ünlü ve ince ünlü harfler olarak seslerin çıkarılma özelliklerine bağlı olarak ayrılmaktadır. Bunlardan kalın ünlü harfler a, I, o, u harfleri iken ince ünlü harfler ise e, i, ö, ü harfleri olmaktadır. Toplamda 8 ünlü harf alfabede yer alır.

Ünsüz Harfler

Ünsüz harfler ünlü harfler ile bir araya gelerek anlamlı kelimenin oluşmasını sağlayan harflerdir. Bunlar da kendi aralarında sert ünsüzler ve yumuşak ünsüzler olarak ayrılmaktadır.

Sert ünsüz harfler ç, f, k, h, s, t, ş, p

Yumuşak ünsüz harfler b, c , d, g, ğ, m, n, v, y, r, z, l, j

Alfabede yer alan 29 harften 13 tanesi yumuşak ünsüz harflerden 8 tanesi de sert ünsüz harflerden  oluşmaktadır. 

İlginizi Çekebilir;  İlk Çocuğa Göre İkinci Bebek Cinsiyeti Nasıl Tahmin Edilir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?