1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Ülkemizde Ezan Hangi Makamda Okunur?


0

Ülkemizde ezanlar hangi makamda okunur ve genel olarak hangi makama göre okunması doğrudur hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

Ezan okumak ve ezanın seslendirilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar ezan okuma düzeni ve makamı olarak bilinmektedir.

Ezan okuma makamı bazı bölgelere göre farklı olmaktadır. Ezan okumakta makam olması şart olmadığı gibi makamsız da okunabilmektedir. 

Ülkemizde Ezan Hangi Makamda Okunur?
Ülkemizde Ezan Hangi Makamda Okunur?

Okumada anlamın bozulmaması ve ibadete çağrı olan ezanın en güzel şekilde gerçekleşmesi amacıyla belli makamlara göre ezan okunarak namaz vakitleri bildirilmektedir. 

Namaz vakitlerinin anlaşılması ve namazı kılmaya hevesli olunması amacıyla ezanın kulağa hitap eder şekilde okunması oldukça önemli olmaktadır. Böylelikle daha önce ezan duymamış kişilerin de bu dini işareti anlamaları ve telaffuzu iyi algılamaları çok önemlidir. Bu nedenlerle ezan okumak ve bir ahenk içinde okumak gerekmektedir. Ülkemizde her vakit ezan makamı farklı tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise her vakitte insanın algılayışı farklı olmakta dini duyguların bu yönde ezanla harekete geçmesi böylelikle amaçlanmaktadır. 

Ülkemizde okunan ezanların makamları şu şekildedir:

Sabah Ezanı: Sabâ, makamında okunur.

Öğle Ezanı: Rast makamında okunur.

İkindi Ezanı: Hicaz (müzik) makamında okunur.

Akşam Ezanı: Segâh makamında okunur.

Yatsı Ezanı: Uşşak makamında okunur.

İlginizi Çekebilir;  B Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?