1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Ü Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler


0

Dünya üzerinde Ü harfiyle başlayan tek bir ülke mevcuttur. İsmi de Ürdün’dür. Başkenti Umman olan bu ülke hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. 

Ü harfiyle başlayan ülkeler ve başkentleri nelerdir?

    Ürdün Başkenti: Umman 

Ü harfiyle başlayan ülke/ülkeler hakkında bilmeniz gerekenler

Ürdün: Ortadoğu’nun kalbinde, Suudi Arabistan’ın kuzeybatısında, Suriye’nin güneyinde, Irak’ın güneybatısında ve İsrail’in doğusunda ve Filistin Ulusal Otoritesi’nde yer almaktadır. Ürdün, Akabe Körfezi’nin kuzey ucunda bulunan liman kenti Akabe üzerinden Kızıldeniz’e erişime sahiptir.

Ü Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler
Ü Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler
  • Toplam: 89.213 km kare 
  • Arazi: 88.884 km kare 
  • Su: 329 km kare 
  • Nüfus: 10.554 milyon

Ürdün, Akdeniz ve kurak çöl iklimlerinin bir kombinasyonuna sahiptir ve ülkenin çoğunluğu çöl iken, ülkenin kuzeyi ve batısında Akdeniz hâkimdir. Genel olarak, ülkede ılık, kuru yazlar ve ılıman, yağışlı kışlar vardır, yıllık ortalama sıcaklıklar 12 ila 25 C (arasında değişir ve çöl bölgelerinde 40 C’ye ulaşan yaz aylarında en yüksek sıcaklıklar görülür. Yağış ortalamaları, çölde yıllık 50 mm ile kuzey tepelerde 800 mm arasında değişir ve bazıları bazı yıllarda kar olarak düşer.

Ürdün, Batı’daki Ürdün Rift Vadisi’nden Doğu’nun çöl platosuna kadar uzanan ve aralarında ülkenin uzunluğu boyunca uzanan bir dizi küçük tepe ile bir dizi coğrafi özelliğe sahiptir. En Düşük Nokta: Ölü Deniz, -408 metre, en Yüksek Nokta: Jebel Rum, 1734 metredir.

İlginizi Çekebilir;  Mendil Kapmaca Oyunu Nasıl Oynanır
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?