1. Anasayfa
 2. Nedir

Tüy Dökücü Kremin Zararları Nelerdir? Sağlığa Olan Olumsuz Etkileri


0

Tüy Dökücü Krem

Kadınlar, vücudunda bazı tüyleri hiç istemezler ve bunun için tüy dökücü kremlere başvururlar. Uygulanması kolay ve hızlı, acısız – ağrısız olduğu için her iki cinsiyette de tercih edilir. Tabii, bu krem tüyleri döküyor ama içerisinde bir takım kimyasallar var ve bunların vücuda zararları bulunuyor. Kullanımı için tüy olan bölgeye sürülü ve beklenir, ardından tüyler kökünden kopmaya başlar. Bazı kişilerde yan etkileri daha ağır olurken bazılarında hafif olabilir. En çok görülen zararı cildi yıpratması ve kızarıklığın oluşmasıdır.

Tüy
Tüy Dökücü Kremin Zararları Nelerdir? Sağlığa Olan Olumsuz Etkileri

Tüy Dökücü Kremin Bilinen Zararları

Tüy dökücü kremin en sık görülen zararı alerjidir. Özellikle cildi hassas olanlar daha çok etkilenir. Uygulanan bölgede kızarma görüldüğü gibi alev almış gibi bir hisse de neden olabilir.

Bu kremler genital bölgelerde de kullanılır. Normal şartlar kullanılmasında sakınca olmasa da hassas yerler olduğu için yanma görülebilir. Eğer bu yanma, aşırı derecede rahatsız etmeye başladıysa arar verin ya da başka bir marka deneyin.

Tüy dökücü kremin diğer yan etkisi de kaşınmaya neden olmasıdır. Göğüs çevresinde kullanılan bu kremler çok azla kaşıntıya sebep olabilmektedir.

Bu kremlerin diğer olumsuz etkisi de yerine gelen tüylerin daha kalın olmasıdır.

Cildiniz, hemen her şeye hızlı şekilde alerjik reaksiyon veriyorsa kullanmadan önce bir kere daha düşünün. Eğer bunun etkisini ölçmek istiyorsanız, ayağınızın ufak bir noktasında deneyerek nasıl bir tepkimeye neden olduğuna bakın. Çok olumsuz bir durum yoksa kullanılabilir. Ama bu kremleri kullanmadan önce cildiyeye giderek bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır.

İlginizi Çekebilir;  Kuvvet Nedir? Kuvvetin Cisimler Üzerinde Ne Gibi Etkiler Vardır?

Tüy dökücü krem hakkında bilinen yanlışlar tüylerin tamamen döküldüğünün düşünülmesidir. Bu tüylerin yenisi çıktığında daha kalın olur.

Krem kullanımını abartan kişilerde kıl kökleri yıpranmaktadır. Onun için ara vererek kullanılması tavsiye edilmektedir.

Tüy döken kremlerin barındırdığı zararlı bileşenler cildin nemini de alır ve kurumasına neden olur. Bu kuruma sonrası ciltte yıpranma, pullanma, yaralanma, kızarma ve kaşıntı görülebilir.

Tüy dökücü kremi gebeler kullanabilir mi? Sorusunun yanıtı hayırdır. Kremin ihtiva ettiği kimyasallar anne karnındaki bebeğe zarar verebilmektedir.

Tüy Dökücü Kremin Olası Yan Etkileri

Tüy dökücü krem, bazı kadın ve erkeklerde çeşitli yan etkilere neden olur. Bu krem, her ne kadar tüyleri dökse de bazen köklerin ihtiyacı duyulan besinleri verir ve eskisinden daha gür çıkmasına sebep olabilir. Derinizde batıkların görülmesine de neden olabilir. Uygulanan bölgede renk değişimleri, kızarma, şişlik görülebilir. Tüy dökücü krem kullanmadan önce prospektüsü ve nasıl kullanıldığı yazan yeri iyice okuyun. Kremin kaç dakika sürülen bölgede kalması gerektiğini bilin. Eğer yazandan daha fazla tutarsanız cildiniz zarar görür.

Erkeklerin Tüy Dökücü Kremi Kullanması Mümkün mü?

Tüy dökücü denildiğinde akla kadınlar gelir ama günümüzde erkekler de sıkça kullanmaya başlamıştır. Çünkü erkekler, istenmeyen kılları temizlemek için jile kullanır. Jilet bir süre sonra cildi yıpratır ve zahmetlidir. Bu yüzden erkekler de tüy dökücü kreme geçiş yapmıştır.

Şunu belirtmek gerekir ki yüze uygulanmamalı. Ayrıca erkeklerin kasıklara sürmesi da önerilmez. Diğer bölgelerde kullanmaları (eller, kollar, bacaklar, göğüs, bel, sırt, omuz) mümkün olsa da yine de bir cildiye doktoruna görünerek ön bilgi almak yerinde bir karar olacaktır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü