1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Türkiye’de Terra Rossa Topraklara Nerelerde Rastlanır? 


0

Türkiye’de terra rossa topraklara nerelerde rastlanır ve terra rosa toprak özellikleri hakkındaki bilgileri sizler için derledik. 

Toprak çeşitleri iklim özelliklerinin yanında matematik konuma bağlı olarak da değişmektedir. Bölgelerin iklimsel özellikleri, yeraltı kaynakları, yer üstü kaynakları ve bitki örtüsü toprak yapısının oluşmasında önemli olmaktadır. Türkiye’de de toprak çeşitleri iklim çeşitliliğine göre değişmektedir. Fakat terra rosa toprak türü Türkiye’nin matematik konumu ile ilgili özelliğinden kaynaklanmaktadır. Türkiye’de Terra Rossa toprak görülmesi Akdeniz ikliminin etkisi ile oluşmaktadır. Ilıman iklim ve sıcak iklimlerin etkileriyle Akdeniz ve Ege bölgelerinde terra rossa toprak bulunmaktadır 

Türkiye’de Terra Rossa Topraklara Nerelerde Rastlanır?
Türkiye’de Terra Rossa Topraklara Nerelerde Rastlanır? 

Akdeniz İklimi, özelliği ise yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olmasıdır. Akdeniz iklimi ülkemizin enlemi ile ilgili bir sonuç olduğu için burada bulunan sıcaklık farkları, nem ve basınç terra rossa topraklarının oluşmasında etkilidir. 

Terra rosa kırmızı toprak olarak adlandırılmaktadır. İncir, üzüm, zeytin ve diğer tarım ürünlerinin yetiştirilmesine uygun olan yapıda bir toprak türüdür. 

Diğer toprak türleri ise kahverengi orman toprağı Karadeniz bölgesinde özellikle batı Karadeniz bölümünde ormanlarda bulunan topraktır. Bu toprak aynı zamanda mineral bakımından oldukça zengindir.

Kahverengi bozkır toprakları ise Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgesinde bozkırların yer aldığı topraklardır. Kestane renkli bozkır toprakları ise humus bakımından zengin olmaktadır. Doğu Anadolu bölgesinde bulunmakta ve büyükbaş hayvancılık bakımından katkı sağlamaktadır. 

İlginizi Çekebilir;  İman ve İkrar İlişkisi Nedir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?