1. Anasayfa
 2. Nedir

Türkiye’de E Harfiyle Başlayan Kaç İl Var? İller Hakkında Kısa Bilgiler


0

Ülkemizde baş harfi E olan il sayısı, hangi bölgede oldukları ve E ile başlayan kentler hakkında bilgileri sizler için derledik. Türkiye içerisinde baş Harfi E olan 5 tane ilimiz var ve bunlardan 3 tanesi Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor.

E Harfiyle Başlayan 5 İlin İsimleri

 1. Edirne,
 2. Elazığ,
 3. Erzincan,
 4. Erzurum,
 5. Eskişehir.

Eskişehir, Erzurum illerimiz 750 bin nüfusu aştıkları için büyükşehir statüsünde yer almaktadır.

E harfiyle başlayan 5 il hakkında bilgiler

Eskişehir

2678 kilometrekare alan sahip rakım ise 788 metredir. 898 bin 369 nüfusa sahiptir ve Türkiye’nin en kalabalık 25.kentidir. Eskişehir, İç Anadolu’daki büyük sanayileşmiş şehirlerden biridir ve çok eski geçmişe sahiptir (MÖ 3500). Frigler tarafından Porsuk nehri kıyısında kurulmuştur. Tarihi şehir, müzeleri aracılığıyla Frig kalıntılarına ve heykellerine ev sahipliği yapıyor.

Hititler, M.Ö.14 yılında Eskişehir’de merkezileştirilmiş büyük bir hükümet kurdular. Frigler kralı 600 yıl süren krallığını M.Ö.12 yılında ilan etmiştir. Frig Kralı’ndan sonraki 600 yıl boyunca şehre Gordion adı verildi. Büyük İskender ve ordusu 2300 yıl önce Gordion’dan geçerek burayı fethetti. Ancak Büyük İskender’in ölümünden sonra Gordion şehri konumu nedeniyle büyük savaşlara sahne olmuştur. Anadolu’ya hakim olmak isteyen birçok komutan Gordion şehrini fethetmeye çalıştı. Günümüzde öğrenci kenti olarak anılmaktadır.

Edirne

Edirne, Marmara Bölgesi’nde yer alır ve 412 bin 115 nüfusa sahiptir. 6279 kilometrekare alan sahip ve 42 metre rakımdadır. Edirne (eski adı Adrianople olarak bilinir), Yunanistan ve Bulgaristan’a sınırı vardır. Edirne, İstanbul başkent olmadan önce 1365’ten 1453’e kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentiydi. Edirne camileri, külliyeleri, köprüleri, eski çarşı yerleri, kervansarayları ve sarayları ile yaşayan bir müzedir.

İlginizi Çekebilir;  Osmanlı Devletinin Fetret Devrine Girme Sebepleri Nelerdir?

Erzurum

Erzurum ili Doğu Anadolu’da bulunmaktadır ve kendi bölgesinin en büyük ili unvanını almıştır. Çok eski yerleşim yerler arasında bulunur.  Nüfusu göçten dolayı her geçen sene azalmaktadır ve 756 bin 893’e düşmüştür. 25 bin 66 kilometrekare geniş bir alana ve 1890 metre gibi yüksek bir rakıma sahiptir. Türkiye’nin çatısı olarak da adlandırılmaktadır.  Palandöken Dağı’nın eteklerinde kurulmuş olan şehir, son yıllarda kış turizmi alanında büyük önem kazanmıştır. Şehir, tarihi açıdan zengin sayısız sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır ve bu nedenle turizm açısından büyük potansiyele sahip bir kültür merkezi gibidir.

Elazığ

Elazığ, Doğu Anadolu’da yer alan 8 bin 455 kilometrekare alan sahip, 1067 metre rakımda bir ilimizdir. Eskiler bu kenti Harput adıyla bilir ki günümüzde de halen bu isim kullanılmaktadır. Birçok il göç verirken Elazığ’ın nüfusu geçmiş senelere göre artarak 588 bin 88 kişiye ulaşmıştır.

Kent, estetik açıdan muhteşemdir ve bunun çoğu, dağlarla çevrili geniş düzlüklerin ortasındaki konumundan kaynaklanmaktadır. Güzelliğini artıran birkaç göl ve nehir de vardır. Elazığ muazzam doğal kaynaklara sahiptir. Fırat nehrinden ziyade yeraltından gelen zengin maden yatağı birlikte sanayileşme hızlanmaktadır.

Erzincan

Erzincan, Doğu Anadolu’da yer alan 237 bin 351 nüfusa sahip, 11 bin 974 kilometrekare yüzölçümü ve 1185 metre rakımdadır. İpek yolu üzerinde bulunan kent; Hitit, Urartu, Med , Pers , Helen ve Roma uygarlıklarının egemenliğine girmiş ve Malazgirt Zaferi’nden kent Türk egemenliğine girmiştir. Kültürel zenginlikleri, doğal güzellikleri, coğrafyası, geleneksel mutfağı ve turistik faaliyetler için adeta bir cennettir. Fırat nehri kıyısında yer alan Kemaliye, bölgenin en güzel ve yeşil alanlarından biridir. Güzel kırsalı ve doğal manzaraları ile tanınır; özellikle yürüyüşçüler arasında popülerdir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü