1. Anasayfa
 2. Nedir

Turizmde Destinasyon Ne Demek? Avrupa Destinasyonları Nelerdir?


0

Destinasyon, kelime anlamı olarak ne demektir? Hangi dilden Türkçemize geçmiştir? Turizmde destinasyonun önemi ve Avrupa’daki destinasyonlar hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Destinasyon kelime anlamı olarak varılacak yer demektir. Fransızcadan dilimize geçmiş bir sözcüktür. Destinasyon, bundan 33 sene önce Coltman’ın tabiriyle turistler için ilgi çekici, doğal, görülmeye değer yerleri içerisinde barındırır. 

Uzmanlar, turistlerin yaklaşık yüzde 70’nin 10 büyük turizm destinasyonunu ziyaret ettiğini ve %30’unun diğer destinasyonları paylaştığını tahmin ediyor. Bu nedenle, küresel seyahatten elde edilen gelirin büyük kısmının yerleşik destinasyonlara gittiği açıktır. Bu nedenle, gelişmemiş destinasyonların turistleri destinasyonlarına çekebilmek için bazı stratejik planlama yapmaları gerekmektedir. 

Turistlerin, destinasyon algılanan ihtiyaçlarını karşılama yeteneği ile ilgili duygularını yansıtan çekiciliği nedeniyle turistler belirli bir turizm destinasyonuna çekilmektedir. Böylece belirli bir destinasyon turistin ihtiyaçlarını ne kadar karşılarsa o kadar çekici görünür ve dolayısıyla popülaritesi artar. Seyahat edenlerin ve ev sahibi destinasyonların ihtiyaçlarını uygun şekilde karşılamak ve gelecek için fırsatları artırmak, korumak için sürdürülebilir turizm geliştirme konseptinin tüm turizm destinasyonlarında benimsenmesi zorunludur.

Turizmde
Turizmde Destinasyon Ne Demek? Avrupa Destinasyonları Nelerdir?

Avrupa’da Hangi Destinasyonlar Vardır?

Viyana

1903 Viyana’da bir kafeye girerseniz, aynı masada Sigmund Freud’u, sanatçı Gustav Klimt’i, Leon Trotsky’yi ve muhtemelen Viyana’da aynı zamanda yaşamış olan Adolf Hitler’i bulabilirsiniz. Avusturya’nın başkenti Viyana; tarih, mimari ve kültürle dolu muhteşem bir şehirdir. İmparatorluk manzaraları, Barok sokak manzaraları, kültürel etkinlikler, 18. yüzyıl sarayları ve katedralleri, kendinizi şımartabileceğiniz nefis bir mutfak için Viyana’yı ziyaret edin. 

Hollanda

Özü tarihi kanallarda ve kahverengi kafelerde yatan hareketli bir şehirde seyahat etmek olarak tanımlanabilir. Amsterdam’ın kolonyal kanal sisteminden geçen bir feribot yolculuğu, bir yolcuyu zamanda geriye götürecektir. Kanal kıyısındaki bu şehir, şehrin çeşitli müzelerinde mükemmel bir şekilde korunan zengin bir tarihe sahiptir. Rijksmuseum kadar eski bir tarihten, çağdaş sanat eserlerinin yer aldığı Stedelijk müzesine kadar, Amsterdam’da derinlere inilmesi gereken çok sayıda miras ve tarih vardır. 

Anne Frank’in evini ve diğer benzersiz ve ilginç müzeleri ziyaret etmek, herhangi bir gezgin üzerinde ömür boyu bir izlenim bırakacaktır. Hareketli ticaret merkezi, yakından ve yakından bakıldığında tamamen farklı bir resim çiziyor. Jordaan’ın mükemmel sokaklarında bisiklete binmek ve kanalların kenarında sıralanmış şirin, kahverengi bir kafede biranızı yudumlamak, Amsterdam gezisinin nasıl bir his olduğunu gösterir. 

Milano

Piazza Duomo’nun katedrali, tarihi alışveriş yerleri ile Palazzo Reale ve Pinocotera de Brera da dahil olmak üzere çoğu turistik aktivite, şehrin müzeleri ve sanat merkezlerinin çoğu burada yer alır. Biraz daha uzaklaşmak isteyenler için, Park Sempione ve batıdaki Arco della Pace (Barış Kemeri) yakınlarındaki bölge muhteşem aperitivo (Milan’ın happy hour’un versiyonu) ve belki de şehrin en etkileyici tarihi hazinesi olan Sforza Kalesi’ni sunuyor.

İlginizi Çekebilir;  Kimya Biliminin Alt Dalları Nelerdir?

Barcelona

Ağırlıklı olarak spor meraklısı 21. yüzyılda, Barselona ününü Futbol kulübü FC Barcelona’ya borçludur. Futbol ateşi, dünyanın dört bir yanındaki futbolseverlerin dikkatini sadece bu güzel şehre değil, aynı zamanda birçok turiste de yöneltti. Ancak İspanya’daki bu en kozmopolit şehir, Lionel Messi’nin ötesinde ilişki kurulabilecek isimlere sahip.

Çağdaş yaşam ve aynı zamanda mirasla dolu sokakları ile Barselona aynı zamanda dünyanın en iyi sahil şehirleri arasındadır ve aynı zamanda Picasso gibi sanatçılar için özel bir müzenin yanı sıra Dünya Kitap Günü için de övgüyle karşılanacaktır. Kelimenin tam anlamıyla hiç uyumayan şehir, ezici bir sanat ve kültür ziyafetine davet ediyor. Kentin 2000 yılı aşkın bir süredir devam eden mimari hazinesi, bir sanatseveri geçmişe götürürken, köklü parti kültürü, eğlenceyi seve turistlere bir zevk sunuyor. 

Prag

Yıllar geçtikçe, Prag bin kuleli şehir lakabını kazandı. 1100 yıllık ufuk çizgisinden geçerken, birlikte Prag’ı Avrupa’nın en büyüleyici mimari mücevherlerinden biri yapan yükselen eski kulelerin ve güzel kubbeli kiliselerin sayısız muhteşem manzarasının büyüleyici manzaralarıyla ödüllendirileceksiniz. Nereye bakarsanız bakın, Barok, Gotik, Art Nouveau ve Rönesans mimarisinin kentin her yerini kaplayan olağanüstü örneklerine rastlarsınız. Bunlar birlikte, sağlam antik Prag Kalesi’ne çarpıcı bir tezat oluşturuyor.

En iyi korunmuş tarihi merkezlerinden birine sahip Avrupa’nın olan Prag’ın dar sokakları, her biri keşfedilmeyi bekleyen tarihi binalara ve güzel eski evlere ev sahipliği yapan muhteşem meydanlara açılıyor. En büyük şehirlerinden biri olan Avrupa’nın Prag, hala önemli bir kültürel, politik ve ticari merkez olmaya devam ediyor. Yüzyıllar boyunca Kutsal Roma İmparatorluğu’nun eski başkenti olarak önemli bir rol oynamıştır. Bugün, Roma muhteşem UNESCO Uzak ve geniş turistler için büyük bir çekim görevi gören Şehir, ağırlıklı olarak canlı eğlence, zengin müzik ve tiyatro sahneleri için gelen ziyaretçileri cezbeder. 

İlginizi Çekebilir;  Nehir Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir? TDK Anlamı, Kökeni, Örnek Cümleler

İstanbul

Dünyaya bir bakış atabilseydik, İstanbul’a bakmalıydı. ~ Alphonse de Lamartine. Birçok imparatorluğun yıkıntıları üzerine kurulmuş bir şehir olan İstanbul, hala asırlık bir kültürün ve yaşam tarzının yaşayan bir yansımasıdır. Bu şehir, geçmiş ve günümüzün eşsiz karışımıyla her zaman dünyanın her yerinden turistleri kendine çekmiştir. Arnavut kaldırımlı sokaklardaki rahat, iyi dekore edilmiş kafeler, şehre Pers havası veriyor. Tam ortasından geçen Boğaziçi Boğazı ile İstanbul, Doğu ile Batı’yı birbirine bağlar.

 İstanbul’dayken, Hamam adı verilen Türk Hamamı gezilerini kaçıramazsınız. Bu asırlık Türk geleneği tarihten günümüze kalmış gibi görünüyor ve turistler kadar yerli halk arasında da oldukça popüler. Kılıç Ali Paşa Hamamı, 16. yüzyılda yapıldığı bilinen hamamlardan biridir. Türk tarihinin biraz daha derinlerine inin ve Çırağan Sarayı’nın bir restoranı olan Tuğra’da mükemmel bir Osmanlı kaliteli yemek deneyimi yaşayın. İstanbul, muhteşem sokak yemekleri ile de tanınır. Devasa Kapalı Çarşı’yı keşfederken enfes Türk lezzetleriyle ziyafet çekin. İstanbul, şüphesiz deneyimleyebileceğiniz Türkiye’nin en iyisidir. 

Roma

Roma, gücün ve kültürel parlaklığın merkezidir. Avrupa’nın en kalabalık dördüncü komünü, Metropolitan bölgesinin duvarları içinde kalan 4,3 milyondan fazla nüfusa sahiptir. Roma sınırları içinde yer alan Vatikan, bir şehirde yaşayan bir ülkenin olası bir örneği değildir. Avrupa’da işgale uğrayan diğer birçok yerden farklı olarak Roma, MÖ 753’te kuruluşundan başlayarak 28 yüzyıl boyunca sürekli olarak Sabinler, Latinler ve Etrüskler tarafından işgal edildi ve hepsi Roma’nın bugünkü haline katkıda bulundu.  

Paris

İlkbaharda şarkılar Paris’i söylüyor, ancak yılın herhangi bir zamanı, Seine Nehri üzerindeki bu şehri ziyaret etmek için iyi bir zaman. Tarih, kültür, harika yemekler ve yüksek moda ile ağzına kadar dolu bir şehir.

İkonik Eyfel Kulesi, kaçırmak istemeyeceğiniz bir dönüm noktasıdır. Louvre, dünyanın en büyük sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Sacred Heart ve Notre Dame kiliseleri oldukça popüler ve büyüktür. Zenginlik söz konusu olduğunda, ünlü Aynalar Salonu ile Versailles var.

İlginizi Çekebilir;  Ünlem İşaretinin Kullanıldığı Yerler Ve Örnekleri 

Londra

Thames Nehri üzerinde bulunan Londra, İngiltere’nin başkenti ve Büyük Britanya’nın en kalabalık şehridir. Şehir, eski ve yeninin birleştiği bir yerdir ve tüm dünyadaki en önemli turistik yerlerden biridir. Harika mimari ve miras da dahil olmak üzere her türden sayısız cazibe merkezine sahip bir şehirdir. 

Antalya

Antalya Şehri, çok sayıda turistik yeri olan Türkiye’nin önde gelen ve modern şehirlerinden biridir. Şehir, Akdeniz kıyı şeridini kapsadığı için, turistler için çok sayıda çarpıcı plaja ve doğal destinasyonlara sahiptir. Bazı bölgelerin arka planında dağların ve mavi denizin olması onları daha da çekici kılıyor. Antalya’nın büyüleyici şelaleleri, nehirleri ve yemyeşil yeşili olağanüstüdür. 

Antalya turizminin kaçınılmaz bir parçası ilin zengin geçmişidir. Antalya tarih boyunca Bizans, Osmanlı, Yunan ve Roma İmparatorluklarının bir parçası olduğu için buradaki turistik yerler, inşa edildikleri andan itibaren rustik bir geçmişe sahiptir. Antik Antalya şehirlerinin bir zamanlar nasıl geliştiğine dair canlı bir his veren antik şehir kalıntıları var. Antalya’nın karmaşık tarihini basitleştirmek için bu alanlardaki kazı bulgularını sofistike bir şekilde sergileyen çeşitli müzeler var. Eski şehir Kaleiçi, ilkel Osmanlı İmparatorluğu’nun yanı sıra modernitelerin bir karışımı olduğu için özellikle Antalya’nın önemli bir cazibe merkezidir. 

Antalya, doğal güzellikleri ve tarihi mekanlarının yanı sıra hareketli bir gece hayatına da sahiptir. Şehir, kulüplerde, barlarda ve barlarda müziğin ritimleriyle canlanıyor. Türkiye’nin özünü hissetmek istiyorsanız, o zaman Antalya’nın yerel halk ve satıcılarla dolup taşan yerel pazarlarını ziyaret etmelisiniz. Antalya, çeşitli nedenlerle her yıl çok sayıda turisti ağırladığı için, şehrin en güzel tatil köyleri ve otelleri vardır, bu yüzden tatil şehri olarak da bilinir. Antalya’yı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, o zaman denize bakan bir tatil yeri ayırtmalısınız çünkü size Antalya’da olmanın gerçek zevkini verecek olanlar bunlardır. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü