1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Tümler Açı Nedir? Tümler Açı Nasıl Bulunur Ve Kaç Derecedir?


0

Geometri derslerinin en kalıp konularından biri olan açılar içerisinde yer alan tümler açı bilindiğinde diğer açıların derecesinin de hesaplanabildiği bir açı türüdür. Tümler nasıl bulunur ve kaç derecedir sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

Tümler açı geometri terimleri arasında bulunan bir açı türüdür. Tümler açı iki açının ölçüsü 90 derece olduğu için dik açı olarak da ifade edilmektedir. Bir dik açıya bakıldığı zaman 90 derece olarak bulunabildiği için dik açının burada tümler açıdan bahsetmek mümkündür.

İki dar açının birleşmesi ile bir dik açı meydana geliyor ise bu dar açıların toplamının 90 derce olduğu böylelikle hesaplanabilmekte ve burada tümler açının ortaya çıktığı görülebilmektedir.

Tümler Açı Nedir? Tümler Açı Nasıl Bulunur Ve Kaç Derecedir?
Tümler Açı Nedir? Tümler Açı Nasıl Bulunur Ve Kaç Derecedir?

Tümler Açı Kaç Derecedir? Dik Açıyla Aynı mıdır?

Tümler açı derecesi 90 derece olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle tümler açıyı oluşturan iki açı görüldüğünde bunların toplamının 90 olduğu bilinmektedir.

Bir dik üçgenin iki dar açısının toplamı tümler üçgeni verdiği için üçgenin dışında da tümler açı bulunabilmektedir. 90 derece olarak hesaplanmakta olduğu için diğer açıların toplamı 90 olması tümler açıyı hesaplamayı sağlamaktadır. 

İlginizi Çekebilir;  Karadeniz Teknik Üniversitesi(KTÜ) Akademik Takvimi
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?