1. Anasayfa
 2. Nedir

Tırnakların Morarma Nedeni Nedir? El ve Ayakların Morarma Tedavisi


0

Tırnakların Morarma

Sağlıklı kişilerde tırnak, şeffaf, alt kısmındaki deri rengiyle pembeye yakındır. Düz ve pütürsüzdür. İçerisinde yer alan beyaz renkler, yoğun kırmızılık ya da morluk bir şeylerin ters gittiğini gösterir. Tırnakların morarması genelde darbe kaynaklıdır, farklı sebeplere de dayanabilir. Kan dolaşımı yeterli olmazsa da benzer sorunlar görülebilir. Tırnakların olduğu bölgeye kan ulaşmazsa o zaman renk değişimleri, ağrı ve sızı görülmesi de muhtemeldir. Tırnaklarınız, normal zamana göre çok koyu tonlarda olursa kanın oksijen oranı azalmış olabilir.

Tırnakların
Tırnakların Morarma Nedeni Nedir? El ve Ayakların Morarma Tedavisi

Tırnak Morarmasının Olası Nedenleri Nelerdir?

Anemi – Kansızlık

Tırnak morarması, darbe dışında kansızlık nedeniyle ortaya çıkar. Anemi başlangıcında bedenimizde görülen hastalıkların nedeni oksijen miktarının azalmaya başlamışıdır. Tırnakta morarma ilk görülen bulgulardandır.

Anemi nedenli yaşanan morluklar için mutlaka hekime görünmeli ve test yapılmalıdır. Genelde demir almanız için çeşitli haplar verilebilir. Demirin daha iyi emilmesi için de farklı vitaminler verilebilir.

Kansızlık sebepli oluşan tırnak morarmasında kişi mutlaka öncelikle kan tahlili yaptırmalıdır. Bu test sonucunda kişinin demir takviyesi ve kandaki demir emilimini yükseltmek için C vitamini takviyesi alması gerekebilir.

Sigara ve Tütün Ürünleri İçmek

Sigara ve diğer tütün ürünlerinin sürekli içilmesi kan dolaşımını olumsuz etkiler ve tırnakta morarmaya yol açabilir. Özellikle aşırı içenlerde görülme ihtimali daha yüksektir.

İlginizi Çekebilir;  Fiziğin Alt Dalları Nelerdir? Açıklayınız

Kalp ve Akciğer Hastalıkları

Tırnakların mor renge dönüşmesi çok ileri seviye hastalıklardan da kaynaklanabilir. Özellikle kalp rahatsızlığı ve akciğer hastalığından mustarip olanlarda görülebilir. Semptomlar sadece morarma değildir, solunumda güçlük çekme ve göğüs bölgesinde sıkışma hissedilebilir.

Tırnak Mantarı Olabilir

Tırnaktaki renk değişiminin ana nedenlerden biri de mantardır. Sadece morluğa neden olmaz, sigara içenlerdeki gibi sarı ya da kahverengi tonlar görülebilir. Eğer zamanında tedavi edilmezse çatlama, sertleşme ve kopma gibi durumlar yaşanabilir.

Raynaud Rahatsızlığı Nedir?

Raynaud rahatsızlığı, bir nevi spazmdır. Aşırı soğuk ortamda bulunma ya da stres halinde görülür. Kan akışı düzgün olmaz, tırnakların ihtiyaç duyduğu kan ilerlemez ve morarmalar yaşanabilir. Çok soğuktan oluyorsa önce bir uyuşma sonrasında kızarma ve morarma görülebilir.

Olumsuz Hava Koşulları

Kıyı kesimlerde yaşayanlarda morarma daha az görülür. Soğuk bölgelerde yaşayanlarda ise morarma kısa süreli yaşanır ve olağan kabul edilir. Damarlar daraldığı zaman morarma yaşanması normaldir. Çünkü aşırı soğukta kan dolaşım hızı düşmeye başlar, sadece elde değil, ayaklarda da benzer morluklar görülebilir.

Anksiyeteye Dikkat!

Anksiyete, kaygı bozukluğudur, yani psikolojik bir rahatsızlıktır. Çok korktuğunuzda, endişelendiğinizde, streste olduğunuzda vücudunuzdan kan çekilir, kalbe ve bacağa doğru gider. Psikolojik olarak etkilenen olaylar bittiğinde morarma da geçer.

Tırnaklarda Enfeksiyon Oluşabilir

Günümüzde özellikle kadınlarda tırnak bakımı büyük önem kazandı. Bazı özel merkezlere giderek bakımlar yaptırılıyor. Eğer burada hijyene dikkat edilmezse enfeksiyon kapma riski de artıyor. Kullanılan bakım ürünleri düzenli dezenfekte edilmelidir. Enfeksiyon kendisini şu şekilde gösterir: Tırnak etlerinde şişmeler yaşanır, ağrı ve sıvı gelmesi görülebilir. Ardından tırnakta kızarma ve morarma görülebilir.

Kaza, Darbe, Bir Yere Çarpma

Tırnaktaki morarma bir darbe, kaza sonucu da görülebilir. Özellikle ayak tırnakları daha fazla kazaya maruz kalır. Etin ya da damarın zarar görmesi sonucu morluklar oluşabilir.

İlginizi Çekebilir;  Bilimsel Yöntem Basamakları Nelerdir? Örneklerle Anlatım

Tırnak morarmasının olası diğer nedenleri

 • Astım rahatsızlığı
 • Bronşit
 • Polisitemi
 • Akciğer rahatsızlığı
 • Amfizem
 • Çok fazla ilaç kullanımı

Tırnak Morarmasını Geçiren Doğal – Bitkisel Tedavi Yolları

Tırnak morarması kadınlarda da erkeklerde de sıkça yaşanan sorundur. Çok ciddi bir hastalığın belirtisi değilse doğal yolla tedavisi mümkündür. Herkesin evinde bulunan malzemelerle özel bitkisel tarifleri sizler için hazırladık.

Limonla Tırnak Morarması Tedavisi

Limonun ihtiva ettiği astringen, kimyasal gerektirmeden tırnaklarınızın rengini açabilir.

Limonu ikiye bölün ve küçük bir kaba suyunu sıkın. Mor renkte olan tırnakları 12-13 dakika kadar bu su içinde tutun. Yumuşak başlı bir fırça ile temizleyin. Ardından ılık suyla durulayın. Nem dengesini sağlamak için krem kullanabilirsiniz. Tırnak morarmasını geçirmek için sabah ve akşam uygulanabilir.

Oksijenli Suyla Morarma Geçirme

Oksijenli suyun saçların rengini açtığını duymuşsunuzdur ama uzmana sormadan kullanmayın. Morarma için de yüzde 3 oranında olan suyu deneyin.

 • Standart su bardağına 1,5 yemek kaşığı kadar oksijeni su ile normal suyu karıştırıyoruz.
 • Morarmış olan tırnakları suda sadece iki dakika tutuyoruz. Fırça yardımıyla mor tırnakları bastırmadan fırçalıyoruz.
 • 4 haftada 1 sefer yeterlidir, işlemden sonra elleri durulamayı unutmayın.

Karbonatla Tırnak Morarması Tedavisi

Karbonatı diş beyazlatmada çok kullanırız. Asalında bize yine beyazlatma özelliği lazım. Tırnak morarmasının normale dönmesi için de kullanılır.

Bir yemek kaşığı kadar karbonat ile aynı miktarda oksijenli suyu kap içinde karıştırıyoruz.

Temiz bir pamuğu hazırlamış olduğumuz su içine batırıp mor olan tırnaklara çok bastırmadan sürüyoruz.

3-4 dakika ardından el ya da ayak tırnaklarımızı yıkıyoruz.

Bir kere uyguladıktan sonra iki ay beklemeniz gerekir.

Karbonat ile tırnak morarması için ikinci yöntem

2 çay kaşığı karbonat ile aynı miktarda zeytinyağını plastik bir kapta karıştırıp bir macun elde etmemiz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir;  Karstik Göller Nedir, Nasıl Meydana Gelir?

Macunu fırçaya batırın ve mor olan tırnaklara yavaşça uygulayın ve beş dakika bu şekilde dursun.

Tırnakları suyla temizledikten sonra işlem tamamdır. 1 ay içerisinde iki sefer uygulanması yeterlidir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü