1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Tevil Nedir? Ne Anlama Gelir?


0

Tevil kelimesi ne demektir ve ne anlama gelir? Tevil kelimesi nerelerde kullanılır ve hangi alanda kullanılan özel bir terimdir sorularının yanıtlarını sizler için hazırladık.

İslam dininin ana kaynakları arasında bulunan Kuran-ı Kerim içerisinde bulunan âyetlerin bazılarının içerdiği anlamlar birden çok olabilmektedir. Bir ayetin açıklamasında birden çok anlam bulunması halime İslam alimleri en kuvvetli olan anlamı tercih ederek bu yönde bir sonuca ulaşabilmektedir. İşte bu seçimin yapılması ve birden çok anlam içinde birinin tercih edilmesine tevil adı verilmektedir. 

Tevil Nedir? Ne Anlama Gelir?
Tevil Nedir? Ne Anlama Gelir?

Tevil kelimesi sözlük anlamı dönüp gelmek ve dönüp varmak olarak kabul edilmekte ve bir sözü inceleyerek varacağı mânaya ulaştırmak anlamına gelmektedir. 

Terim olarak ise tevil âyetlerde geçen bir lafzı delile dayanarak aslî manasına nakletmek olarak bilinmektedir. 

Tefsir Ve Te’vil Arasındaki Fark Nedir? 

Birbirine yakın anlamlar taşımalarına rağmen tefsir ve tevil terimleri ilk olarak Kuran-ı Kerim’in tefsir edilmesinde kullanılan tabir olarak tevil kelimesi kullanılmış zamanla tevil kelimesi âyetlerdeki kuvvetli anlamın seçilmesi şeklinde de kullanılmıştır. 

Tefsir ilmi Kuran-ı Kerim’de geçen sûrelerin ve ayetlerin anlamları nerede ve ne zaman indirildikleri ve içerisinde geçen derin anlamların ele alınması olarak çok geniş bir ilim olarak bilinmektedir. Tevil ise kullanıma göre bir ayet veya birden çok ayetin incelenmesi şeklinde de kullanılabilmektedir. İki terim arasında bu nedenle net bir ayrım bulunmamaktadır. 

İlginizi Çekebilir;  Burun ve Burun Kıkırdağı Eğriliğinden Ameliyat Olanlar Memnun mu? Deviasyon Yorumları
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?