1. Anasayfa
 2. Nedir

Telefonum Arama Yapmıyor Çözümü


0

Arama Yapamamak

Telefonunuzla arama yapmak istediğinizde bunu başaramadığınız dönemler olabilir. Pek çok farklı sebepten kaynaklı olabilecek bu durum çoğunlukla ayarlarda yaşanmış olan karışıklıklardan dolayıdır. Bunu düzeltmek ise aslında son derece basittir. Hem iOS işletim sistemi kullanan iPhone cihazlarda, hem de Android işletim sistemi kullanan Huawei, Xiaomi, Samsung, Lenovo ve Asus gibi alternatif cihazlarda böyle durumlar yaşanabiliyor.

Telefonum
Telefonum Arama Yapmıyor Çözümü

iPhone Telefonum İle Arama Yapamıyorum

Eğer telefonla arama yapamadığınız cihaz bir iPhone ise aşağıdaki adımları izleyerek gerekli kontrolleri sağlayabilirsiniz.

 • Hattınız Aktif Mi?

Telefon faturanızı ödememiş olabileceğiniz gibi arama hakkınız paketinizde bitmiş olabilir. Bu yüzden aramalarınız kısıtlandığından arama sonlandırıldı uyarısı alabilirsiniz.

 • Uçak Modunu Kapatın

Rahatsız edilmemek için uçak modunu aktif ettiyseniz cihazınızın tüm şebekelerle bağı kesilecektir. Dolayısıyla şebeke olmadığından arama yapmanız olanaksızdır. Uçak modu açıksa kapatın.

 • Rahatsız Etmeyin Modunu Kapatın

Eğer aramalara yanıt vermek istemiyor, bildirimleri görmekten çekiniyorsanız rahatsız etmeyin modunu kullanabilirsiniz. Fakat bu mod aktifken siz de arama yapamazsınız. Denetim masasına geçin ve Ay simgesine dokunarak rahatsız etmeyin modunu deaktif konuma alın.

 • Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Şebeke bazlı problemlerde telefonu yeniden başlatmak ve şebekenin yenilenmesi çoğunlukla sorunu çözmektedir. Cihazınızı kapatarak 10 saniye kadar bekledikten sonra yeniden başlatın ve arama yapmayı deneyin.

 • Ağ Ayarlarınızı Sıfırlayın

Ayarlar kısmından Genel sekmesine geçerek Sıfırla adımıyla devam edin. Karşınıza çıkan Ağ Ayarlarını Sıfırla diyerek şebeke değerlerinizin resetlenmesini sağlayın. Bu işlemin ardından şebeke yeniden bağlandığında arama yapmayı deneyin.

Android Telefonumla Arama Yapamıyorum

Kullandığınız cihazın markası Samsung, Huawei, Xiaomi gibi Android mobil işletim sistemi kullanan bir markaysa aşağıdaki kontrolleri sağlayabilirsiniz.

 • Telefonunuzun Aktif Olup Olmadığından Emin Olun
İlginizi Çekebilir;     Uhuvvet Ne Demek?

Hattınızda arama hakkı olan bir paketin tanımlı olup olmadığına emin olun. Faturalı hat kullanıcıysanız faturanızı ödediğinizden emin olup tekrar deneyin.

 • Uçak Modunu Kontrol Edin

Özellikle tüm bağlantıları kestiği için rahatsız edilmemek için uçak modunu aktif hale getirmiş olabilirsiniz. Ya da yanlışlıkla uçak modunu aktif etmiş olabilirsiniz. Size gelen tüm bağlantılar sıfırlandığı gibi sizin şebekeyle bağlantınız da sıfırlanmaktadır. Bu yüzden arama yapamıyor olabilirsiniz.

 • Telefonu Baştan Başlatın

Telefonunuzu kapatıp açarak şebeke değerlerinizin yenilenmesini sağlayın. Kapattıktan sonra 10 saniye kadar bekleyip yeniden başlatın.

 • Arama Ayarlarını Kontrol Edin

Cihazınızın Ayarlar sekmesine girdikten sonra Bağlantılar sekmesiyle devam edip Mobil Ağlar kısmına geçin. Burada VolTe aktif görünüyorsa bunu kapatmayı deneyin ve arama yaparak sorunun çözümünü teyit edin. Eğer VolTe kapalıysa açarak arama yapmayı deneyin. Yine Şebeke seçiminden 3G ile LTE arasında seçim yaparak arama yapıp yapamadığınızı kontrol edin.

 • Ağlar Arası Seçim Yapın

Bilhassa Xiaomi marka cihazlarda Ayarlar dedikten sonra SIM kartlar ve Mobil Ağlar seçeneğiyle devam edip SIM Kart ayarlarına tıklayabilirsiniz. Tercih Edilen Ağ Türü seçeneğinde 3G ya da 4,5 G seçiliyse bunu 3G veya 4,5 G olarak seçip her ikisini de aktif edebilirsiniz. Her ikisi aktifse 3G’yi seçip deneme yapabilirsiniz.

 • Veri Dolaşımını Kapatın

Eğer bir çözüm bulamadıysanız Ayarlar kısmından Bağlantılar ve Mobil Ağlar ile devam edip Veri Dolaşımı sekmesine ulaşın. Burada veri dolaşımını deaktif konuma getirin. Ardından arama yapmayı tekrar deneyin.

Tüm bu çözüm yollarına rağmen cep telefonunuzla arama yapamıyorsanız cihaz kaynaklı bir problem olabilir. Arama kısmına gelerek *#06# tuşlayarak IMEI kodunuzun gelip gelmediğini kontrol edin. Eğer IMEI numaranız size ulaşmıyorsa IMEI adresiniz kopyalanmış olabilir. Bu durumun çözümü içinse IMEI Kaydı yaptırmanız gerekecektir. Ayrıca bu işlemden sonra müşteri hizmetlerine ulaşarak destek talebinde bulunabilirsiniz.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü