1. Anasayfa
 2. Nedir

Telefondan Silinen Fotoğraf ve Videoları Geri Getirme


0

Fotoğraf ve Videoları Geri Getirme

Artık Android ve iOS mobil işletim sistemine sahip olan cep telefonlarımız her şeyi yapabildiğimiz birer teknoloji harikasına dönüşmüş durumda. Ancak güncel olarak kullandığımız bu cihazlarda bazen kasti olarak bazen ise bir hata sonucunda verilerimizi kaybedebiliyoruz. Kopyalarken ya da gönderirken yanlışlıkla sildiğimiz bir fotoğrafın ya da videonun geri döndürülmesi ise garip görünse de mümkündür. Çünkü geçici hafıza biriminde dosyalarınızı silseniz bile bu dosyaların birer kopyası tutulmaktadır.

Telefondan
Telefondan Silinen Fotoğraf ve Videoları Geri Getirme

Telefondan Kalıcı Olarak Silinmiş Dosyalar Geri Yüklenebilir Mi?

Sistem tıpkı bilgisayar disklerinde olduğu gibi aynı mantıkla işlemektedir. Cep telefonları da sabit birer diske sahiptir. Siz bir dosyayı sildiğinizde sistem otomatik olarak bu dosyanın referanslarını sıfırlar ve dolayısıyla alan hacmi genişler. Çünkü disk üzerinde referansları sıfırlanmış olan silinmiş fotoğraf ve videoların alanlarının üzerine tekrardan veri yazılması mümkün hale gelir.

Fakat bu durum gerçekleşmediği müddetçe bu dosyaların geri getirilmesi her zaman mümkündür. Tabii ki burada zaman ve depolama alanının miktarı önemli bir kıstas olarak ele alınabilir. Örneğin yeni sildiğiniz fakat geri getirmek istediğiniz bir görseli kısa sürede tekrardan cihazınızda görebilirsiniz. Çünkü henüz üzerine veri yazılmadığından kurtarması kolaydır.

Uzun bir süre önce silmiş olduğunuz bir fotoğrafın referansları silindikten sonra ondan boşalan hafızaya yeni bilgiler yazılmış olabilir. Bu doğrultuda o fotoğrafı kurtarmak çok daha zor olacaktır. Yeni sildiğiniz bir görseli ya da videoyu kurtarmak istiyorsanız garantiye almak adına internetinizi kapatın, uygulamaları çalıştırmayın ve aynı zamanda güncelleme yapmasına izin vermeyin.

Normal şartlarda Android ve iOS cihazlarda galeri ve dosyalar gibi kontrol birimlerinde silinenler klasörüne rastlamanız son derece doğaldır. Eğer dosyaları normal şekilde sildiyseniz ve geri getirmek istiyorsanız buradan tek tıkla geri getirebileceğinizi unutmayın. Fakat buradan da sildiyseniz bunun için kullanmanız gereken yardımcı araçlar olacaktır.

İlginizi Çekebilir;  İtilaf ve İttifak Devletleri Hangileridir? Dünya Savaşı Sonuçları

Silinen Fotoğraf ve Videoları Geri Getirme Uygulamaları

Silinen fotoğraf ve videoları geri getirmek istiyorsanız diskinizde referansları silinmiş olsa da geçici bellek üzerinde depolanmış olan bu verileri kurtarabilecek uygulamalara ihtiyacınız olacak. Telefondan silinmiş fotoğrafları geri yükleme programları ücretsiz şekilde sunulabildiği gibi ücretli versiyonları da vardır. Ücretli sürümler çok daha geniş bir tarama ve kurtarma operasyonu yapabilirler.

Aynı zamanda bazı ücretsiz silinen dosyayı geri getirme uygulamaları bu dosyaları bulup tespit etse dahi bunları geri getirme işlemi için ücretli versiyonu zorunlu kılabilir.

 • EaseUS MobiSaver

EaseUS MobiSaver uygulaması hem Google Play Store aracılığıyla Android cihazlarda, hem de App Store aracılığıyla iOS cihazlarda kullanılabilmektedir. EaseUS MobiSaver uygulamasının ücretsiz versiyonunu kullanabileceğiniz gibi 39,95 $ ödeyerek Pro sürümünü kullanarak tüm verilerinizi güvenli bir biçimde kurtarabilirsiniz. Uygulama ses, video, fotoğraf, belge, kişi listesi, SMS mesajları gibi geniş bir kurtarma yelpazesine sahip. Modüler arayüzü sayesinde cihazınızı bağladıktan sonra kurtarma seçeneklerinden istediğiniz dosyaları belirleyip ilerle diyerek işlemi başlatabilirsiniz.

 • Wondershare Dr.Fone

Sorunsuz bir biçimde silinmiş olan dosyalarınızı geri getirmenizi sağlayan bir diğer kullanışlı uygulama ise Dr.Fone. Android ve iOS için farklı sürümlere sahip olan uygulamanın arayüzü oldukça gelişmiş. Yalnızca fotoğraf ya da birden farklı dosya formatı seçerek kurtarma işlemini başlatabiliyorsunuz. Aynı zamanda Whatsapp geçmişine kadar giden bir kurtarma yelpazesine sahip. Ses, fotoğraf, video, arama geçmişi, SMS, kişi listesi gibi seçeneklerle kurtarma operasyonu genişletebiliyor. Ücretsiz deneme sürümünün haricinde satın alma fiyatı ise 49,95 $. Pro sürümü ücretsiz versiyona göre çok daha başarılı sonuçlar vermektedir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü