1. Anasayfa
 2. Sözler

Tekkeyi Bekleyen Çorbayı İçer Atasözünün Anlamı Nedir?


0

Tekkeyi bekleyen çorbayı içer

Tekkeyi bekleyen çorbayı içer atasözü sabrın selametle sonuçlanacağını en net göstergelerinden birisidir. Her insan yaşamını idame ettirmek için çeşitli işlerde çalışır, sorumluluk alır ve bu düzende yaşamını sürdürür. Sonucunda ise kaliteli bir yaşam ve konfor alanına sahip olur. Bunun bedeli ise sabır ve sükunettir.

Tekkeyi Bekleyen Çorbayı İçer Atasözünün Anlamı Nedir?
Tekkeyi Bekleyen Çorbayı İçer Atasözünün Anlamı Nedir?

Buna bağlı olarak tekkeyi bekleyen çorbayı içer atasözü iyi bir sonuç almak için uzun süre çalışmak, sorumlulukları yerine getirmek ve tüm sıkıntılara rağmen katlanmaya devam etmek anlamını içerir. Sebat etmeyi bilenler eninde sonunda muhakkak istedikleri sonuçları alacaklardır. Bir mükafat ile karşılaşmanın bedeli sabrederek uzun sürelere göğüs germek ve bunun sonucunda hedefe ulaşmaktan geçer. Eğer siz bir yer işletiyorsanız ve sabırla başında beklerseniz maddi kazanç sağlama şansınız artar.

Her işin çeşitli zorlukları vardır ve bu her zaman başımıza gelebilir. Bir iş yeni kurulduğunda çok karamsar bir döngü yaşanabilir. Bir işte uzun yıllar tecrübe kazanıldıktan sonra da aynı sıkıntılarla karşılaşılabilir. Tam sonuca ulaşacağınızı düşündüğünüz anlarda dahi karamsarlık sizin kalbinizi ve beyninizi etkisi altına alabilir.

Eğer tüm bunlardan arınarak tekkeyi bekleyen çorbayı içer atasözünde olduğu gibi amacınıza yönelirseniz başarılı olan siz olursunuz. Eskilerden beri insanların sebat etmesini, elindekiyle yetinmesini, sabırlı olmasını öğütleyen çok sayıda atasözü günümüze kadar gelmiştir. Çünkü başarının en gizli anahtarlarından birisi budur. Eğer sabırsız davranır, elinizdekinin kıymetini bilemezseniz tekkeyi bekleseniz dahi asla çorbayı içmeye hak kazanamayabilirsiniz. En derin manaya sahip atasözlerinden birisi olması da herkesi kapsayan bir yapıya sahip olmasıdır.

İlginizi Çekebilir;  Umursamaz Sözler
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü