1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Tasavvufi Düşüncede Züht Dönemi’nin Özellikleri Nelerdir?


0

Tasavvuf İslam dininin felsefesini ve amaçlarını ifade eden bir yol ve yöntem olarak bilinmektedir. Tasavvufta İslamın yaşanması bazı mertebelere göre olmakta ve insanın ham bir meyve gibi olduğu zamanla tasavvufi mertebelerle olgunlaşarak piştiği ve ilimle kaybolduğu yandığı ifade edilmektedir. Tasavvufta zühd olmak yani Zahid olmak ve bunun işaretleri ve özellikleri nelerdir hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

Tasavvufta zühd devri olarak kabul edilen bir dönem bulunmaktadır. Bu dönemde zühdî hareketlerin başladığı bir konusunda ortak bir fikir bulunmaktadır. Buna göre zühd dönemi Asrı Saadetle başlayan ve sahabe, tabiin ve 8. Asrı da içine alan bir dönem olarak kabul edilmektedir. Tasavvufun ortaya çıkması ve sufilik makamının kullanılmaya başlamasıyla zühd dönemi sona erdiği ifade edilmektedir. Zühd döneminde iman en önemli konu iken mal ve mülk dünya hayatı kötü görülmüş ve bunlardan olabildiğince uzaklaşarak insanların kendini ibadete verdiği bilinmektedir. 

İslam da zühd olmak dünya ile ilişki içinde olmadan kendini tamamen ahiret hayatına ait hissetmek ve dünya malını ve heveslerini hayatından uzaklaştırmak demektir. 

Tasavvufi Düşüncede Züht Dönemi’nin Özellikleri Nelerdir?
Tasavvufi Düşüncede Züht Dönemi’nin Özellikleri Nelerdir?

İlginizi Çekebilir;  Mendil Kapmaca Oyunu Nasıl Oynanır
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?