1. Anasayfa
 2. Sözler

Taş Yerinde Ağırdır Atasözünün Anlamı Nedir?


0

Taş yerinde ağırdır

Taş yerinde ağırdır insanın kendisini konumlandırması için çok önemli bir atasözüdür. Herkesin kendi çevresinde, kendi meclisinde ve kendi sınırları içerisinde değerli olduğunu vurgulayan bir anlamı vardır.

Taş
Taş Yerinde Ağırdır Atasözünün Anlamı Nedir?

Hayatımız boyunca çeşitli ortamlarda bulunur, farklı insanlarla iletişime geçer ve bu durumu sürekli olarak tekrar tekrar yaşarız. Ancak herkesin ya da daha genel bir tanımla her şeyin kendisine has bir ortamda değerli olduğu gerçeğine vurgu yapmak gerekir.

Daha basit bir örnekle kişi yaşayıp büyüdüğü bir yerde herkes tarafından tanınır. Onu tanıyanlar onun hakkında fikir sahibidir ve ne kadar değerli olduğunu da bilir. Oysa diğer taraftan bakıldığında yabancı bir yere gittiğinde onu tanıyan ya da bilen hiç kimse olmayacağı için onun kıymetini bilen de çıkmayacaktır.

Bir durumun değerli olabilmesi için doğru yerde ve doğru zamanda yapılması gerekmektedir. Bunu sağlayabilecek en önemli kriter ise çevrenin kıymetini bilmekten geçer. Taş yerinde ağırdır atasözü herkesin kendisini bilen ve tanıyan bir toplulukta kıymetinin anlaşılacağına vurgu yapar. Gündelik hayatta da sık kullanılan atasözü karşılıklı çatışmalarda da bir taraf için kullanılabilir.

Örneğin: Böbrek taşı çok küçüktür, elinizde tutarken size hiçbir zarar vermezken böbrekte dayanılmaz acılara neden olabilir.

İlginizi Çekebilir;  1. İnönü Savaşı’nın Dış Politika Açısından Sonuçları Nelerdir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü