1. Anasayfa
 2. Nedir

Süzme ve Eleme Yöntemlerinin Arasındaki Fark


0

Süzme ve Eleme Yöntemleri

Bir karışımı ayırmak, farklı boyutlardaki malzemeleri birbirinden ayırmak için kullanılan metotlar arasında hem süzme hem de eleme yer almaktadır. Mutfak tariflerinde de sık sık süzme ya da eleme yönteminin önerildiğine şahit olabilirsiniz. Bu iki yöntemin yalnızca birisi kullanılarak sonuç elde edilebilir mi diye merak ediliyor. Zira süzme ve eleme yöntemlerinin arasında fark var mı sorusunun yanıtı bunu gösterecektir.

Süzme
Süzme ve Eleme Yöntemlerinin Arasındaki Fark

Süzme Yöntemi Nedir?

Süzme yöntemi birbirine karışmış halde olan katı ve sıvı malzemeleri birbirinden ayırmak için kullanılır. Bu Sıvıyı ayrıştıran ve katıyı süzgeçte toplayan temel bir prensibe dayanır.

Eleme Yöntemi Nedir?

Eleme yöntemi ise yalnızca katıları ayrıştırmak için kullanılan bir metot olarak karşımıza çıkıyor. Elekten ufak taneli olan parçalar aşağıya düşerken, büyük taneli parçalar toplanarak birikirler. 

Haliyle eğer ki katı bir bileşeni birbirinden ayırmak istiyorsanız eleme yöntemi, sıvı ve katı bir bileşeni birbirinden ayırmak istiyorsanız süzme yöntemini kullanmalısınız. 

Teknik olarak her ikisi de ayrıştırmak için kullanılan yöntemler olmasına karşın sıvı ve katıdan meydana gelen bir bileşiği ayırmak istediğinizde eleme yöntemini kullanamazsınız. Bunun için yapmanız gereken sıvıyı süzebileceğiniz bir süzgeç tercih etmektir. Aynı şekilde tamamıyla katı bir bileşiği süzgeçten geçirseniz bile süzme işlemi gerçekleşmeyebilir. Tanelere göre değişken olsa da genellikle sonuç olumsuz olur. Katı malzemeleri ayrıştırırken bu yüzden eleme yöntemi kullanılmalıdır. 

İlginizi Çekebilir;  Bağımlılık İle İlgili Şiir
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 1
  k_t_
  Kötü