1. Anasayfa
 2. Nedir

Suyun Canlılar için Olan Önemleri Nelerdir?


0

Su

Su, gezegendeki en önemli kaynaklardan biridir. Su olmadan, yaşam var olamaz. Ama suyu bu kadar önemli yapan nedir? Su, onu son derece değerli bir kaynak yapan birkaç benzersiz özelliğe sahiptir. Suyun bu tür bazı özellikleri aşağıda listelenmiştir.

Suyun Özellikleri Nelerdir?

 1. Su çok iyi bir çözücüdür, birçok maddeyi çözme yeteneğine sahiptir.
 2. Suyun kaynama noktası ve donma noktası, suyun her üç durumda (katı, sıvı ve gaz) kolayca bulunmasını sağlar.
 3. Suyun özgül ısısı oldukça yüksektir. Bu, suyun ısıyı yavaşça emmesini ve serbest bırakmasını sağlar, böylece ortamın sıcaklığını düzenler.
 4. Su, şeffaflığı sayesinde ışığın, içinde bulunan yaşam formlarına ulaşmasını sağlayabilir. Bu, okyanuslarda, göllerde ve nehirlerde bitki yaşamının hayatta kalması için çok önemlidir.
 5. Su doğada ne asidik ne de baziktir. pH’ı 7’dir, bu da onu nötr bir madde yapar.
 6. Suyun bu eşsiz nitelikleri, gezegendeki bolluğuyla birlikte (dünya yüzeyinin yaklaşık %71’i sudan oluşur), onu bitkiler, hayvanlar ve insanlar için çok önemli bir kaynak haline getirir.

Suyun Canlı Organizmalardaki Önemi

 • Su, (çok çeşitli maddeleri çözme yeteneği nedeniyle) canlı organizmaların vücutlarında gerekli tüm vitamin ve minerallerin taşındığı ortamdır.
 • Su ayrıca canlı organizmalarda enzimlerin çalışmasını kolaylaştırmada hayati bir rol oynar. Örneğin, pankreas tarafından salgılanan sodyum bikarbonat, su tarafından iyonlara ayrılarak enzimlerin çalışması için ortamı yeterince alkali hale getirir.
 • Su, bitkilerde ve hayvanlarda vücut ısısının korunmasına yardımcı olur. Hayvanlar vücutlarındaki sıcaklığı düşürmek için terleme (terleme) yoluyla, bitkiler ise terleme yoluyla su kaybeder.
 • Su, kılcal borularda herhangi bir dış yardım olmaksızın yükselebildiğinden, ağaçların köklerinden ağacın her yerine taşınabilir.
 • Fotosentezin ayrılmaz bir parçasıdır. Onsuz, ototrofik bitkiler kendi yiyeceklerini üretemezlerdi.
 • Su, dünyadaki tüm yaşamın %50’sinden fazlası için bir yaşam alanı görevi görür.
İlginizi Çekebilir;  Namaz İbadeti İnsanın Güzel Ahlaklı Olmasına Nasıl Katkı Sağlar?

Suyun İnsanlarda Önemi

 1. İnsan vücudundaki yetersiz su içeriği, sıklıkla böbrek yetmezliği, nöbetler ve beyinde şişmenin eşlik ettiği ciddi dehidrasyona neden olur.
 2. Su, vücuttaki oksijen dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur.
 3. Ayrıca yiyeceklerin sindiriminde de önemli bir rol oynar.
 4. Su, yiyecekleri parçalamaya yardımcı olan tükürüğün çok önemli bir bileşenidir.
 5. İnsan vücudundaki atıkların atılımı su gerektirir. Vücuttaki yetersiz su seviyeleri böbrekler üzerindeki yükü artırarak böbrek taşı oluşumuna neden olabilir.

Suyun Diğer Önemli Kullanım Alanları

 • Suyun yüksek özgül ısısı olmasaydı, Dünya yüzeyinin sıcaklığı çok daha düşük olurdu. Bu, hayatın devam etmesini zorlaştıracaktır.
 • Dünya okyanuslarındaki su, gün boyunca güneşten gelen ısıyı emer ve gece boyunca sıcaklığın korunmasına yardımcı olur.
 • Su, mahsullerin sulanması için gereklidir ve bu nedenle tarımın ayrılmaz bir parçasıdır.
 • Sıcaklıkta kaynadığı için pişirme faaliyetlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • İnsanlar, yıkama ve temizlik gibi çok çeşitli ev içi faaliyetler için suyu kullanırlar.
 • Su ayrıca kargo taşımacılığı için bir araç görevi görür. Dünya kıtaları arasında birçok mal gemilerle taşınmaktadır.

Suyun Endüstriyel Kullanımları

 • Birçok endüstri, ürünleri işlemek, soğutmak ve seyreltmek için büyük miktarlarda suya ihtiyaç duyar. Büyük miktarlarda su tüketen endüstrilere örnek olarak kâğıt endüstrisi, gıda endüstrisi ve kimya endüstrisi dâhildir.
 • Su ayrıca ticari olarak önemli birçok ürünün üretimi için endüstriyel bir çözücü olarak kullanılır. Elektrik üreten hemen hemen tüm santraller, türbinleri döndürmek için su kullanır.
 • Suyun önemli bir formu olan ağır su, nükleer reaktörlerde nötron moderatörü olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

Suyun canlılar için önemi hakkında bilmeniz gerekenler

Çözücü olarak su: Su, hidrojen bağlarının doğası gereği hem pozitif hem de negatif iyonlarla kolayca çekilen polar bir moleküldür. Pozitif iyonlar hidrojen tarafından çekilir ve negatif iyonlar bileşiklerin suda kolayca çözülmesini sağlayan oksijen tarafından çekilir.

İlginizi Çekebilir;  Vardar Ovası Hangi İki Ülkenin Sınırları İçinde Bulunur?

Metabolit olarak su: Vücudumuzda meydana gelen tüm kimyasal reaksiyonların toplamı metabolizma olarak bilinir ve su, metabolizma ve gerçekleştirilecek kimyasal reaksiyonlar için bir metabolit görevi görür. Su, Adenozin trifosfatı Adenozin difosfata ve hücresel solunum sırasında enerji sağlayan Adenozin monofosfat ve fosforik aside dönüştürdüğü solunumda önemli bir rol oynar.

Sıcaklık tamponu olarak su: Su, ısıyı emen yüksek bir özgül ısı kapasitesine sahiptir.

Yaşam ortamı olarak su: Deniz organizmaları, suda çözünmüş oksijeni tükettikleri için nefes almak için suya ihtiyaç duyarlar ve hayvanlar, sıcaklık düzenleme gibi çeşitli işlevleri yerine getirmek için su kaynağına ihtiyaç duyarlar ve tüm kimyasal reaksiyonlar için bir ortam görevi görürler.

pH düzenlemesi olarak su: Su, insan vücudundaki bazı sağlık sorunlarına katkıda bulunabilecek asitliği veya alkali seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Su vücudu her zaman nötr koşullarda tutar.

Enerji üretimi olarak su: Hidroliz, suyun bir fosfat grubunu çektiği ve ATP’deki bağı kırdığı ve hücresel solunum için yararlı olan bir miktar enerjiyi serbest bırakan ADP’yi oluşturduğu ATP moleküllerinin parçalanmasıyla sonuçlanır.

Eklem yağlaması olarak su: Kıkırdak dokusu olarak bilinen koruyucu kemik tabakası, kemiklerin aşınmasını ve yıpranmasını önlemeye yardımcı olan kayganlaştırıcılar içerir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü