1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer atasözü ne anlama gelir?


0

Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer atasözü, insanların bir şeyden dolayı canının yanması ve bu aşamadan sonra çok daha dikkatli davranmasını anlatır. Detaylı olarak ne anlama gelir, örneklerle anlatımı sizler için derledik.

Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer atasözü manası

Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer sözü, eski bir olaydan ötürü büyük canı yanmış, belki maddi belki de manevi zarar uğramış kişiler, bir kere daha aynı durumla karşılaşmamak için çok temkinli davranırlar. Bu atasözü de bu gibi durumlar için kullanılır. 

Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer atasözü ne anlama gelir?
Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer atasözü ne anlama gelir?

Aslında bu bize bir nevi tecrübeyi de anlatmaktadır. Hayatta yaşadığımız kötü şeyler bir tecrübedir ve aynı hatalar bir daha düşmememiz için bize fayda bile sağlayabilir. 

İnsanlar her konuda birçok bilgiye sahip olamazlar. Ne kadar çok gezseler de okusalar da bilmedikleri çok sayıda şey vardır. Bu yüzden bazı kararlar yüzünden büyük hatalar yapabiliriz. Ama bir sonrakinde eskisinden katbekat daha dikkat olmaya çalışırız. 

Örnek vermek gerekirse: Bir araba satın aldık, fazla anlamıyoruz, dıştan baktık tertemiz, satın aldık, işlemler bitti. Sonradan satmak istedik ve almak isteyen kişi araca detaylı baktırdı ve kazalı olduğunu öğrendi. Çok büyük paralar verdiğimiz bu aracı kazalı diye ucuza satmak zorunda kalırız. 

Bir sonraki aracı satın aldığımızda ise özel ustalara gösterir, ekspertiz yaptırırız, tabiri caizse kılı kırk yararız. İşte sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer sözüne en güzel örneklerden biridir. 

Sütten ağzı yanan yoğurdu ya da ayranı üfleyerek yer, içer TDK’de ne demek?

Bir olaydan gerekli dersi alan, sonra uyanık davranır anlamında kullanılan bir söz.

İlginizi Çekebilir;  Instagram Son Görülme Nasıl Açılır ve Kapatılır?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?