1. Anasayfa
 2. İsim Anlamları

Söz İsminin Anlamı Nedir?


0

Çocuk sahibi olacaklarını öğrenen anne ve babalar

Çocuk sahibi olacaklarını öğrenen anne ve babalar daha bebeklerinin cinsiyetini öğrenmeden çocuklarına hangi ismi koyacakları düşünür ve heyecanlanır. Konulacak bu isimler için araştırmalar yapılır, Kur’an’da geçip geçmediğine ya da caiz olup olmadığına bakılır. Çocuklara isim koyarken anlamı da oldukça önemlidir. Söz isminin anlamı nedir? Ve Söz ismine dair merak edilenleri inceleyelim.

Söz
Söz İsminin Anlamı Nedir?

Söz isminin pek çok anlamı vardır. Söz ismi; bir yerde oturan, ağızdan çıkan kelime ya da kelime dizisi, vaat ya da taahhüt gibi anlamlara gelir.

Söz ismi Kur’an’da yer almamaktadır. Çocuklara isim konulacağı zaman tek bir yerden anlamına bakılmamalıdır. Farklı yerlerde isme dair başka anlamlar yer alabilir.  Söz ismi Moğolca kökenli olup,  Söz isminin TDK’deki anlamı ise; ağızdan çıkan ve pek çok heceden oluşan kelime ya da kelime dizisi şeklinde yer alır.

Söz ismi Türkiye’de yaklaşık olarak 10 erkek bebeğe konulmuştur. Erkek bebeklere konulan isimler arasında Söz ismi Türkiye’de 9838. sıradadır.  Söz isminin erkek bebeklere konulma sayısı ise bir yıl içerisinde herhangi bir artış göstermez.

Bebeklere konulan her ismin bir anlamı ve bu isimlerin kişilik analizi bulunur. Söz isminin kişilik analizi ise; soğukkanlı ve kendinden emin yapıları vardır. Aceleci karar vermezler ve acele hareket etmezler. Adım adım ilerlemeyi tercih ederler. Yalandan hiç hoşlanmazlar. Karşısındaki insanın yalan söylediğini öğrendiğinde bağlarını keserler. Aile kavramı onlar için çok önemlidir. İkili ilişkilerinde hemen güvenen yapıları yoktur. Karşısındaki insanı mutlu etmek için çabalarlar. 

Söz isminin kader sayısı 5’tir. Kader sayısının 5 olmasının anlamı ise; çekici ve alımlı kişileri temsile der. Herkesin gönlünü kolay bir şekilde kazanabilirler. Sabit fikirli değillerdir. Bazen çok enerjik ve konuşkan bazen de çok sessiz ve durgun olabilirler.

İlginizi Çekebilir;  Yahya İsminin Anlamı

Söz isminin olumlu yönleri; arkadaş canlısı olurlar ve sıcakkanlı yapıları vardır. Özgürlüklerine düşkündürler. Çekingen ve utangaç kişiler değillerdir. Küçük şeylerle mutlu olmayı bilirler. Maceraya düşkün olurlar. İyimser ve sempatik kişilerdir.

Söz isminin olumsuz yönleri ise; kolay incinen ve duygularını bastıran yapıları vardır. Kuşkucu olurlar ve hemen güvenmezler.

Söz ismine sahip olanların genel olarak fiziksel özelliği ise; gür ve dalgalı saçlar, geniş yüz yapısı, yuvarlak ve iri gözlere sahip kişiler olurlar.

Söz isminin numerolojisi ise;  S: yirmi iki, Ö: on dokuz, Z: yirmi dokuz şeklindedir. Bu sayıların toplamı ise 70 yapar.

Her ismin kişilik analizi yapılabildiği gibi harf analizi de yapılmaktadır. Bunun sebebi her harfin bir gezegenle bağlantısı olduğu ve bu gezegenlerin kişinin karakter özelliğinde etkisi olmasıdır.  Söz isminin harf analizi; S: hayalperest yapıları vardır, Ö: gizemli kişilik, Z: bilime düşkün ve okumayı seven kişi şeklinde yorum yapılabilir. 

Bebeklere isim konulurken konulacak isme yakın ve benzer nitelikte isimler de araştırılmaktadır. Bunu özellikle kardeşlerde görmemiz mümkündür.  Söz ismine benzer isimler erkek bebekler için; Sözer, Sönmez ve Sözal isimleri bulunur. Kız bebekler için ise; Sudenaz, Solmaz, Safinaz ve Selvinaz isimleri bulunur.

İsim konulacağı zaman anlamına, kişilik ve harf analizine dikkat edildiği gibi bu ismin konulmasının caiz olup olmadığına da bakmak gerekmektedir.  Söz ismi caiz mi? Sorusuna Söz isminin erkek bebeklere konulmasında herhangi bir sakınca olmadığını söyleyebiliriz.

Bebeklere isim konulmadan önce o isme sahip ünlüler de dikkat çeker. Söz ismine sahip olan ünlüler yer almaz. Söz ismine sahip dizi ya da film karakteri de bulunmaz.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü