Zıvanadan Çıkmak Deyimi Ne Anlama Geliyor?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Zıvanadan çıkmak genellikle sinirlerine hakim olamayan insanlar tarafından kullanılan bir deyimdir. Deyim ‘’beni zıvanadan çıkarma’’ tarzında farklı çekimlerle de kullanılabilir. Anlamı ise taşkınlık yapma derecesine gelmek, aklını kaybetmek, delirmek, çok sinirlenmek, karşıdakine öfke duymak gibi ifadeleri kapsıyor.

  • Sinirlenmek, öfke duymak
  • Delirmiş gibi davranmak, aklını kaybetmek
  • Bir işin kontrol edilemeyecek noktaya gelmesi

 

Yukarıdaki anlamlarla ilgili örnek cümleler ise sırasıyla şöyle.

  • Eşinle ettiğin son kavga seni zıvanadan çıkarmaya yetmiş.
  • Psikolojisi o kadar bozuktu ki böyle zıvanadan çıkması gayet normal.
  • Bu hesap hatalarından sonra işler iyice zıvanadan çıktı.

 

Zıvanadan Çıkmak Deyiminin Hikâyesi

 

Halk arasında yaygın bir biçimde eskiden trafik polislerinin bulunduğu yuvarlak fıçı benzeri yapıya zıvana denildiği bilgisi dolaşmaktadır. Dolayısıyla taşkınlık yapanlara karşı polisin beni zıvanadan çıkarma diye serzenişte bulunduğu iddia edilmektedir. Fakat bu halk dilinde sürekli gündeme gelen bir tanımlama olmasına karşın daha çok bilinen hikâye kapı zıvanasıyla laakalıdır. Dolayısıyla sinirlenmek, sinirden ayakta bile duramayacak noktada olmak, öfke duymak veya kin kusmak gibi davranışlara karşılık gelecek şekilde bir çıkış noktası olduğunu söyleyebiliriz.

 

Yani zıvanadan çıkmak deyiminin tarihi kapı zıvanasına dayandırılıyor. Kapıların kasasına asılı kalmasını sağlayan aparata zıvana denmektedir. Dolayısıyla zıvanadan çıkması durumunda kapının ayakta kalabilmesi mümkün olmaz. İşte bu yüzden sinirlenen, öfkelenen ve taşkınlığa yönelen insanlar da zıvanadan çıktım ifadesini kullanmaktadır.

 

 

 

0
Her Telden