Yeseviliğin Temel İlkeleri Nelerdir?

LuckAmoşai tarafından
10 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Yesevilik tasavvufi bir akım olarak 1093 yılında doğmuş ve 1166 yılında hayatını kaybetmiş Hoca Ahmet Yesevi’nin düşüncelerini benimsemektedir. Ahmet Yesevi’nin görüşlerine, düşüncelerine ve söylemlerine göre şekillenmiş tasavvufi akımın çıkış kaynağı ise Batı Türkistan’dır. Ahmet Yesevi de Batı Türkistan’da Yesi şehrinde dünyaya gelmiştir. Şehrin Sayram kasabasında dünyaya gözlerini açan Ahmet Yesevi hoca olarak pek çok kişinin kanaat önderidir.

Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatına bakıldığında mutasavvıflar arasında önemli bir konuma sahip olan Arslan baba ilk sırada karşımıza çıkıyor. Kendisinden ilim öğrenmeye başlayan Ahmet Yesevi ardından Buhara’ya giderek burada Yusuf Hamedani’den ilim öğrenmeye devam ediyor. Aynı zamanda Arslan babanın vefatıyla beraber doğduğu topraklara yani Yesi şehrine geri döndüğü biliniyor.

Ahmet Yesevi’nin pek çok öğrencisi olduğu ve onlara da öğrendiklerini aktararak ilmini yaydığı bu döneme tekabül ediyor. Yesevilik temel ilkeleri bakımından incelendiğinde ise şunlar ön plana çıkıyor.

  • Kuran-ı Kerim’e ve peygamber sünnetlerine uygun bir yaşam sürmek
  • Her zaman abdestli olmak
  • Dünyevi zevklere aldanmamak ve dünya malına tamah etmemek
  • Züht ve takvaya uymak, yaşamı buna göre şekillendirmek
  • Her zaman için Allah(c.c)’i zikretmek, dilden düşürmemek

0
Her Telden