Viyolonsel İsimli Enstrümanın Diğer İsmi Nedir?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

 

Sesli sorularda ve bilgi yarışmalarının müzikli kısımlarında sıkça tercih edilen enstrüman sorularından birisi de viyolonsel ile ilgili oluyor. Oldukça hoş bir tınısı olan, gerek solo gerekse toplu müzik çalışmalarında kendisine hayran bırakan enstrümanın diğer ismi herkesçe merak ediliyor.

Soru: Viyolonsel adındaki müzik aletinin diğer bir ismi nedir?

  • Çello

 

Viyolonsel Hakkında Bilgi

 

Viyolonsel oldukça tenor bir ses çıkaran, dört telli bir çalgı olarak görüntüsüyle bir kemanı andırmaktadır. Aslında tasarımsal açıdan bakıldığında kemanla çok ciddi benzerlikleri olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda en büyük farklılık ise boyutlardır.

Yani viyolonsel görüntü itibariyle kemanla benzer olsa da boyut olarak birbirinden fazlasıyla ayrıdır. Yine ek olarak viyola, kontrbas, keman gibi enstrümanlarla aynı sınıfta yer alır.

Viyolonsel’in tarihi kökenine inildiğinde ise bir üst noktada viola ile karşılaşıyoruz. Ayrıca yine 7 tele sahip olan Gamba viyolonselin ataları arasında sayılabilmektedir. Yaylı çalgılardan birisi olarak karşımıza çıkan viyolonsel bilinen bir diğer adıyla çello olarak tanımlanabilir. Eşsiz tınıları duymamız, bizler için mükemmel bir müzik ziyafeti sunması ve tabii ki usta ellerle icra edilmesi popülerleşmesine yardımcı olmuştur.

 

0
Her Telden