Türkçeye Prens veya Hükümdar Adıyla Çevrilmiş Il Principe Kitabının Yazarı Kimdir?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

 

Televizyon ekranlarının sevilen bilgi yarışması Kim Milyoner Olmak İster 673.bölümüyle de dikkat çekmeyi başardı. Yarışmada dikkat çeken soruların birisi ise Türkçeye de çevrilmiş olan bir kitabın yazarıydı.

 

Soru: Türkçeye Hükümdar veya Prens ismiyle çevrilmiş olan Il Principe kitabının yazarı olan tarihçi ve filozof kimdir?

  • Hobbes
  • Spinoza
  • Machiavelli
  • Hegel

 

Sorunun doğru yanıtı C şıkkı Machiavelli’dir.

 

Machiavelli Hakkında Bilgi

 

Niccolo Machiavelli 3 Mayıs 1469 tarihinde İtalya’da dünyaya gelmiş ünlü filozoftur. Tam adı Niccolo di Bernardo dei Machiavelli’dir. 21 Haziran 1527 tarihinde hayata veda etmiştir. Hümanist bir yazar olmak dışında filozof, politikacı, tarihçi, diplomattır. Yaşadığı dönemde diplomatik açıdan önemli bir yer teşkil eden Floransa Cumhuriyetinde son derece üst düzey makamlarda görev yapmıştır. Askeri ve diplomasi alanlarında da bu yüzden fazlasıyla başarıya imza atmıştır.

 

Yaşamı boyunca çeşitli karnaval şarkıları, şiirler ve komediler kaleme almış, bu yönüyle de tanınmıştır. Floransa ikinci şansölyesi sekreterliğini 1498 yılında yapmaya başlamış ve 1512 yılına kadar sürdürmüştür. Şansölye sekreterliğinden ayrıldıktan bir yıl sonra 1513’te ise ünlü eseri Il Principe’i kaleme almıştır.

 

Kitap Prens olarak Türkçe çevirisi yapılan ve bazen Hükümdar olarak da karşımıza çıkan romandır. Ki bazı çevrelerce yoğun eleştiri yağmurlarının hedefinde kalmıştır. Machiavellianizm kitabın ana temalarından birisi olarak yıllar boyu insanlar tarafından vurgulanmıştır. Keza yaygın görüşe göre Machiavelli sahtekârlığı, masumları öldürmeyi, ahlaktan uzak davranışları siyasette normalleştiren bir üslupla andığı iddia edilen bir isme dönüşmüştür.

 

Yazarı okuyan pek çok okuyucu zorbalığı meşrulaştırdığı fikrine kapılmış ve aynı zamanda bu zorbalığın sürdürülebilir olması için bir nevi kaynak niteliği taşıdığını iddia etmiştir. Böylece Machiavellian terimi resmi olarak siyasi aldatma, yolsuzluk, dolandırıcılık gibi kavramlarla özdeşleşerek günümüze kadar gelmiştir.

 

Fakat okuyucuların bu kadar sert eleştirilerde bulunduğu Machiavelli hakkında dönemin diğer başarılı isimleri Spinoza, Jean Jacques Rousseau ve Deniz Diderot onun ne kadar sıkı bir cumhuriyetçi olduğunu vurgulamaktan geri durmamıştır. Hatta cumhuriyetçi kimliğinin en yoğun olduğu dönemleri Prens eserini yazarken yaşadığının altını çizmişlerdir.

 

0
Her Telden