Turan Taktiği Nedir? Nasıl Uygulanır?

LuckAmoşai tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Turan taktiği, namı diğer hilal taktiği, kurt kapanı nedir? Savaşta nasıl kullanılmıştır? Ne gibi faydaları olmuştur?

Turan veya hilal taktiği, savaşçı Türk milletinin en uzun süre kullandığı, etkili bir savaş taktiğidir. Daha Osmanlı tarih sahnesinde yokken eski Türk Devletleri bunun kullanmış ve bütün savaşlarda büyük başarılar elde etmiştir.

Hilal taktiği ismi aslında daha doğru olur. Çünkü askerler aynı bir hilal şekli oluşturur. 2 bölüme ayrılarak uygulanırdı. Sahte ricat ve pusudur.

Hilal şeklini düşünün ve bunun üç parçaya bölün. Sağ, sol ve orta parçalar. Orta bölümdeki askerler hızla düşmanın üzerine doğru giderlerdi, sonra sanki savaşı kaybetmiş, korkup kaçarmış gibi yapıp geri çekilirlerdi. Bunun gören düşman Türkleri yok etmek için saldırıya geçerdi. Bu sahte ricat, yeni sahte geri çekilme aşamasıdır. Hilalin sağ ve sol parçası ise pusuda beklemektedir. Ortadaki kuvvetler, düşmanları pusuya çeker, sağ ve sol alandaki kuvvetler de düşmanları yerle bir ederdi. Turan, hilal taktiği ile birçok büyük savaş kazanılmıştır. Ordu sayısı olarak düşmana nazaran sayı çok az olsa bile bu taktik sayesinde büyük aşamalar kaydedilmiştir.

Göçebe bir hayat yaşadığı için savaşçı olmak zorunda olan Türkler için savaş adeta bir sanattı. O yüzden askeri anlamda en önemli taktikleri Türkler kullanmıştır. Dünya ordu sistemindeki onlu teşkilat Metehan tarafından bulunmuştur.

Bununla ilgili bir video

0