Tanrı Misafiri Ne Demek?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

 

Tanrı misafiri son derece çok kullanılan ve günümüzde de yaşantımıza dahil olmuş tanımlar arasındadır. Tanrının gönderdiği, haberimizin olmadığı bir misafiri tanımlamak için kullanılır. Misafir ağırlamak her zaman önemli ve yapılması gereken bir eylemdir.

 

Bu yalnızca beklediğimiz misafirler için değil aynı zamanda hiçbir şekilde haberdar olmadığımız, direkt olarak kapımızı çalan birisi için dahi geçerlidir. Dolayısıyla tanrı misafiri ile ilgili şu örnek cümlelere odaklanmak mümkün.

  • Tanrı misafiri sonuçta, kovacak halimiz yok.
  • Kapıyı çalıp tanrı misafiriyim deyince yemek yemesi için içeriye davet ettim.

 

İslam inanışına göre Allah(c.c)’in gönderdiği her şey O’ndan gelir. Bu nedenle hiç beklemiyor olmamıza rağmen kapıyı çalan bir misafir bize tanrının misafiri olarak yansır. Tabii ki bunun bir de Türk adet ve gelenekleri tarafını ele almak gerekiyor. Bilhassa Anadolu topraklarında misafirlik son derece kutsaldır.

 

Anadolu’da misafir olmak ayrı bir lütuf iken aynı zamanda misafir ağırlamak da aynı şekilde önemli bir unsurdur. İşte bu yüzden tanrı misafiri kimsenin geri döndürmediği, karnını doyurduğu, içecek ikram ettiği, yatacak yer bulduğu süreçlerin tamamını kapsar.

 

Kültürümüzde merhametin ne kadar önemli bir faktör olduğunu, insanlar arasındaki hoşgörünün ne denli gelişmiş olduğunu gösteren bir yapıya sahiptir. Misafirperverlik ve ağırlamanın saygı ve sevgi ile ne kadar hoşnut duygulara dönüştüğünü açıkça görmemize fırsat verir. Bu nedenle tanrı misafiri günümüze kadar gelmiş ve halen kullanılan sözcükler arasında yer alıyor.

 

0
Her Telden