Solungaç Solunumu Yapan Hayvanlar Hangisinde Yaşamaktadır?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Solunum yapmak canlılığın devamlılığı açısından çok önemlidir. Aynı zamanda farklı canlı formlarında farklı solunum türlerine rastlanabilir. Bilgi yarışmalarında da solungaç ile solunum yapan canlılarla alakalı yaşam alanı sorusu dikkat çekmiştir.

 

Soru: Solungaç ile solunum yapan hayvanlar hangisinde yaşamaktadır?

  • Suda
  • Havada
  • Karada
  • Uzayda

 

Sorunun doğru yanıtı A şıkkı suda olacak.

 

Solungaçla Solunum Yapan Canlılar Hakkında Bilgi

 

Solungaçla solunum yapan canlılar suda yaşayan canlılardır. Suda yaşayan canlılar incelendiğinde deniz solucanları, balıklar, midyeler ve kerevitler gibi pek çok canlı formuyla karşılaşmamız mümkün. Ortak özellikleri ise suda olmalarına rağmen solungaçları ile solunum yapabilmeleridir.

 

Suyun bileşenleri arasında oksijen vardır ve solungaçları yardımıyla sudan bu oksijeni alırlar. Aldıkları oksijenin ardından suya geri karbondioksit bırakırlar. Tıpkı normal solunumda olduğu gibi oksijen alarak karbondioksit salımı yaparlar. Yalnızca bunu solungaçları ile gerçekleştirirler. Canlılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliği için en önemli kriterlerin başında solunum gelmektedir. Solunum suda yaşayan canlılar için yalnızca solungaçlarla yapılabilmektedir.

 

0
Her Telden