Sınıf Krokisi Çizerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

LuckAmoşai tarafından
10 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Krokiler mevcut bir yeri belirli bir ölçekle çizerek aktarmayı amaçlamaktadır. Bunu eğitim aşamasında da sınıf krokisi çizerek öğrenmekteyiz. Sınıf krokisi çizerken tabii ki en önemli unsur ölçektir. Ölçeğin uyumlu olması ve her şeyin buna göre çizilmesi elzemdir.

Sınıf krokisi çizerken sınıfta yer alan nesneler çizilmelidir. Fakat buna karşılık duvarlarda asılı olan bir askılığı ya da bir panoyu çizmeye gerek yoktur. Bunun yerine sıra, masa, sandalye gibi detaylar öne çıkar.

  • Krokisi çizilen bir yere tepeden bakıldığı hayal edilmelidir. Gördüklerimizi aynı şekilde, aynı sırasıyla ve uyumlu ölçeklerle aktarmalıyız.
  • Boyut olarak aynı olan tüm nesneler aynı boyutlarda krokiye aktarılır. Örneğin 15 tane öğrenci sırası varsa bunların hepsi aynı şekilde aktarılmalıdır.
  • Ölçek tutarlı olmak zorundadır. Normal hayatta tahta 3 metre, sıra 1 metre ise krokide tahtayı 30 santimetre, sırayı ise 10 santimetre çizerek bir ölçeklendirme yapabilirsiniz. Fakat tahtayı 10 santimetre, sırayı ise 20 santimetre çizemezsiniz.
  • Krokide bazı nesneler işaretlenebilir. Örneğin oturulan sıra işaretle gösterilebilir.

0
Her Telden