Şemâil Kelimesinin Anlamı Nedir?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

 

Şemâil kelime anlamı olarak daha çok dış görünüş olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak aynı zamanda şimal kelimesiyle yakın olduğundan ötürü türemiş bir kelime olarak karakter ve huy için de kullanıldığına şahit olunabiliyor.

  • Dış görünüş

Özellikle ‘’baksana şekli şemali bir hayli düzgün görünüyor’’ cümlesindeki örnekte olduğu gibi dış görünümü iyi olan bir şeyi tasvir etmek için kullanılır.

  • Huy

Karakter olarak iyi huylu ya da tabiatı belli eden bir sözcük olarak kullanılıyor. ‘’Onun şemaili de böyle, çabuk sinirleniyor’’ cümlesi örnek olarak düşünülebilir.

 

Aynı zamanda Şemail eseri İslam alimleri tarafından tüm Müslümanlara önerilmektedir. Şemâil kelime anlamı olarak İslam bilginleri tarafından bir noktadan sonra Hz. Muhammed(sav) ile özdeşleştirilmiştir. Öyle ki kelime tamamıyla Hz. Muhammed(sav)’in dış görünümünü, karakterini, huyunu, heybetini, merhametini, iş ilişkilerini, aile yaşantısını ve kendi yaşamından izleri tasvir eden bir sözcüğe dönüşmüştür. Halen daha da en çok kullanım şekli budur.

 

İslam alimlerine göre şemail kelimesinin anlamı direkt olarak Hz. Muhammed(sav) ile bütünleşmiş bir yapıya sahiptir. Onun gülüşünü tasvir ederken bile bu kelime kullanılırken aynı zamanda çevresindekilere hoş öğütler vermesi de bu kelimeyle tanımlanmaktadır. Yani bir bakıma eskiden dış görünüş ve karakter olarak daha nesnel bir anlama sahip olsa da günümüzde şemâil kelime anlamı itibariyle peygamber efendimiz Hz. Muhammed(sav)’i ifade eden daha öznel bir sözcüktür.

 

0
Her Telden