Çözüldü

Prokaryot Hücrelerde Hücre İskeleti Bulunur Mu?

LuckAmoşai tarafından
10 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Canlılığa sahip yapıların en ufak yapı taşları arasında hücreler bulunur. Hücreler ise kendi aralarında iki ana grupta incelenebilirler. Bu hücre tipleri arasında ökaryot ve prokaryot bulunur. İkisi arasındaki en temel farklardan birisi ise hücre iskeletidir.

Ökaryot hücre tipinde hücrenin yapısı ve yapısal olarak formunu koruyabilmesi için bir hücre iskeleti yer almaktadır. Aynı zamanda sahip olunan hücre şeklinin oluşmasında da hücre iskeleti en önemli elemandır.

Fakat prokaryot hücrelerde böyle bir durum söz konusu değildir. İncelendiğinde hücre çekirdeği stoplazmanın içerisindedir. Ancak toplu şekilde değil dağınık bir biçimde gözlemlenir. Çünkü prokaryot hücrelerde hücre iskeleti bulunmamaktadır.

Hücrelerin çeşitli hücre içi faaliyetlerle canlılık üzerinde doğrudan etkisi olduğunu söylemek gerek. Hücre iskeleti bu bağlamda bu sürdürülebilir hücre faaliyetlerinde önemli bir yer teşkil ettiği söylenebilir. Fakat prokaryot hücrelerde böyle bir şey söz konusu olmadığından dolayı bu canlılık faaliyetleri yalnızca ökaryot hücrelerde gözlemlenir. Soruyla karşılaşıldığında eğer söz konusu hücre tipi prokaryot ise hücre elemanları arasında hücre iskeleti olmadığı unutulmamalıdır.

1
Her Telden
Bir Cevap Yaz

Bu soru cevaplara kapatılmıştır.