Olric Hangi Romanda Geçen Hayali Bir Karakterdir?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Olric her ne kadar bir romanın önemli karakterlerinden birisi olsa da insanların çok büyük bir çoğunluğu bu ismi sosyal medyadan tanıyor. Keza geçtiğimiz yıllarda fazlasıyla popülerleşen Olric temalı gönderiler herkes tarafından milyonlarca kez paylaşıldı. Tabii ki doğal olarak orijinal hikâyeyi merak edenler çıktığı gibi bilgi yarışmalarında da sıkça sorulmaya başlandı.

 

Özellikle Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında çıkan soruyla beraber Olric karakteri ve karakterin var olduğu söz konusu kitap daha da popüler bir hal aldı.

 

Soru: Olric hangi romanda başkahramanın hayali arkadaşıdır?

  • Kara Kitao
  • Huzur
  • Tutunamayanlar
  • Aylak Adam

 

Doğru yanıt C şıkkı Tutunamayanlar.

 

Tutunamayanlar Hakkında Bilgi

 

Tutunamayanlar, Oğuz Atay’ın ilk romanı olma özelliğini taşıması dışında aynı zamanda 1970 yılında ödül de kazanmış bir başyapıttır. 1970’te düzenlenen TRT Roman Ödülü sahibi olan Oğuz Atay bunu Tutunamayanlar romanına borçludur.

 

Oğuz Atay’ın günümüzde bile etkisi devam eden farklı anlatım dili modern Türk edebiyatının en net örnekleri arasındadır. Bu yalnızca okuyucu odağında değil aynı zamanda edebiyatla ilgilenen kişiler ve diğer yazarlar tarafından da sıkça dile getirilmektedir. Türk edebiyatında yeni bir sayfa olarak anılan Tutunamayanlar romanında Olric ve Efendisinin hikâyelerine değinebilirsiniz.

 

Ana karakterin hayali arkadaşı olan Olric ile ilgili bu kadar çok paylaşım yapılması ise Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar romanının ne kadar geniş bir kitleye etki ettiğinin göstergesidir.

 

0
Her Telden