Nobel ödülleri hangi ülkede verilmektedir?

LuckAmoşai tarafından
28 Şubat 2024 tarihinde soruldu

Nobel Ödülleri, İsveç’in başkenti Stockholm’de verilmektedir. Alfred Nobel’in vasiyeti gereği, Nobel Ödülleri 1895 yılında oluşturulmuş ve 1901 yılından itibaren dağıtılmaya başlanmıştır. Nobel Ödülleri, fizik, kimya, tıp, edebiyat ve barış alanlarında verilirken, 1968’den itibaren ekonomi alanında da ekonomi Nobel Ödülü (resmi adıyla İsveç Bankası Ekonomi Hatıra Ödülü) verilmeye başlanmıştır.

Nobel Ödülleri, Alfred Nobel’in vasiyeti gereği, “insanlığa büyük hizmetlerde bulunmuş kişilere” verilmektedir. Bu ödüller, bilimsel buluşlar, edebi eserler, barışçıl çabalarda bulunma ve insani hizmetler gibi çeşitli alanlardaki çalışmaları onurlandırmak amacıyla verilir.

Nobel Ödülleri, İsveç Akademisi (Edebiyat), Kraliyet Bilimler Akademisi (Fizik, Kimya), Kraliyet Tıp Bilimleri Akademisi (Tıp) ve Norveç Nobel Komitesi (Barış) tarafından seçilen jüri üyeleri tarafından belirlenen adaylar arasından seçilmektedir.

Nobel Ödül Törenleri genellikle 10 Aralık tarihinde, Alfred Nobel’in ölüm yıl dönümü olan Nobel’in Ölümü Anma Günü’nde, Stockholm’deki Konser Evi’nde düzenlenmektedir. Ancak, barış ödülü Norveç Nobel Komitesi tarafından verildiği için, Barış Ödülü töreni Oslo’da gerçekleştirilir.

0
Her Telden