Mal canın yongasıdır atasözü ne demek? Örneklerle anlatım

LuckAmoşai tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Mal canın yongasıdır atasözündeki yonga ne demektir? Hangi durumlar için kullanılan bir sözdür? Örnek cümlelerle anlatımı sizlerle paylaşacağız.

Mal canın yongasıdır atasözünde yonga, herhangi bir neden kesilmiş büyükçe bir parçadır. Yani, mal canın bir parçası olarak anlamında kullanılmaktadır.

Her şeyden önce sağlık gelir, lakin o kadar çabalayıp kazandığımız paralar, mallar zarar görürse sanki canımızdan bir parça gidiyormuş gibi üzülürüz ve onu kurtarmak için bazen canımızı tehlikeye atarız. O yüzden mal canın yongasıdır derler.

Hayatta her şey para, mal mülk olmasa da onlar olmadan da yaşam zorlaşıyor. Canımızın güvende, sağlıkta olabilmesi için ev ve bunun gibi mallara ihtiyacımız vardır. Kim bunları kaybetmek iter ki? İnsan bir mal kaybettiği zaman sanki canını yitirmiş gibi üzülmektedir.

Örneğin: Bir evde yangın çıktığını düşünün, içeride çok değerli mallarınız var, hem onları kurtarmak hem de evdeki yangını durdurmak için canınızı tehlikeye atabilirsiniz. İşte böyle bu durumda mal canın yongasıdır atasözü söylenir. Tabii, yine de ölümle burun buruna gelecek konuma gelmemek gerekir.

İnsanlar, emekli olana kadar canını dişine takıp çalışıyor, zar zor bir şeyler sahibi oluyor. Tabii ki bunları yitirme ya da o korku insanı mahveder. Sanki kendinden, ailesinden bir şeyler kaybetmiş gibi üzülür. Mal canın yongasıdır, yani onun büyük bir parçası gibidir.

0