Kümelerin Şema Olarak Gösterilmesine Neden Venn Şeması Denir?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Küme gösterimi için kullanılan şemalar arasında en yaygın kullanım venn şemasıdır. Venn şeması ilk bulan kişi olan John Venn’den dolayı bu isimle anılır. Venn şemasında küme elemanlarının tümü kapalı bir şeklin içerisinde nokta olarak tanımlanır. Boş bir küme ise daire olarak gösterilir. İşlemli kümelerin kullanımında daha da yaygındır.

 

Kümeler venn şeması ile gösterilirken harfler ile adlandırılmaktadır. Ortak kesişim kümelerinde de kullanılması ve son derece basit bir biçimde şema olarak sunulabilmesi sebebiyle popülerliği artmıştır. Matematikte de Venn şeması bir başlıktır.

 

Venn Şemasının Mucidi Kim?

 

Venn şeması ilk olarak John Venn tarafından bulunmuştur. 1880 yılında ortaya atılan küme şema gösterimi bulanın soyadı sebebiyle Venn şeması ismiyle anılmaktadır. Matematiğe büyük katkıları olan John Venn 1834 ile 1923 yılları arasında yaşamıştır. Aynı zamanda ünlü bir filozof ve mantıkçıdır.

 

Britanyalı John Venn tarafından bulunan Venn şeması günümüzde temel matematiğin pek çok alanında aktif olarak karşımıza çıkar. İstatistik, mantık, olasılık, bilgisayar bilimleri ve özellikle de kümeler başlıklarında venn şeması etkin bir kullanıma sahiptir.

 

0
Her Telden