İslam’da İnancın Temeli Olan İman Nedir?

LuckAmoşai tarafından
10 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

İslam dininde inancın en temel koşulu Allah(c.c)’e iman etmektir. İman koşulsuz, sorgusuz sualsiz bir biçimde inanmak olarak tanımlanabilir. Ki bu inancın her aşaması için önemli olsa da İslam’da en önemli temel taşların başında Allah’a iman etmek gelmektedir.

Kuran-ı Kerim’e bakıldığında iman edenlerin mükafatının cennet olduğunu belirten çok sayıda ayete rastlamak mümkündür. Cennetle mükafatlandırılmak adına farz kılınmış ibadetlerin yerine getirilmesi tabii ki önemlidir. Ama bunu ancak koşulsuz bir iman ile, yürekten inanarak ve Allah(c.c) rızasını kazanmayı amaçlayarak başarmak mümkündür.

İslam’da inanç iman ile başlar ve diğer tüm davranışlar ardından gelir. Allah(c.c)’e iman etmek herhangi bir şüphe duymadan, bir koşul aramadan, sorgulamadan O’nun varlığına, kudretine ve birliğine inanmaktan geçer.

İslam’a karşı en büyük olumsuz düşüncelerden birisi bir yaratıcının yaratılışıyla alakalı sorgulamalardır. Ki iman bunların önünde durur. Allah(c.c)’in bir başlangıcının olmadığı, bir sonunun olmayacağı, O’nun her zaman yerin, göklerin ve kainatın tek sahibi ve idare edicisi olduğunu kabul etmektir. Merhametin, kudretin, gücün ve bağışlamanın O’na mahsus olduğunu gönülden düşünmektir.

Allah’ın asla bir noksanı olmadığı gibi herhangi bir muhtaçlığının da olmadığına kalpten inanmaktır. Bu fani hayatımız boyunca onun her şeyi bildiğini, her şeyi görüp her şeyi duyduğunu bilerek yaşamak, amellerimize odaklanarak O’nun merhametiyle şereflendirdiği kullardan olmak gayemiz olmalıdır. Herhangi bir tereddüt inancı sarsan en büyük sebeptir. Ergenliğe ulaşan her akli dengesi yerinde kişi bundan dolayı iman etmelidir.

0
Her Telden