İlk Çağ’da Anadolu ve Mezopotamya’da Yaşayan Uygarlıkların İnsanlığa Faydaları

Tuğçe Öz tarafından
12 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

İlk Çağ’da Anadolu ve Mezopotamya’da yaşamı olan uygarlıklar, icat ettiği şeyler sayesinde insanlık tarihine büyük katkı sağlamışlardır. Peki, bu faydalar nelerdi?

  • Bu uygarlıklar, insanların yaşamını rahat hale getiren çok sayıda buluşa imza atmıştır.
  • Parayı bularak alışverişin kolay hale gelmesini sağlamışlardır.
  • Yaptıklarıyla bugünkü matematiğin şekillenmesini sağlamışlardır.
  • Anayasa sayesinde hukukun temellerini de atmışlardır.
  • Çivi yazısıyla yaptıklarının günümüze kadar gelmesini sağlamış yazının da gelişimini sağlamışlardır.

Ülkeler, uygarlıklar, topluluklar arasındaki anlaşmalar genelde sözlü olarak yapılırdı. Tarihe altın harflerle yazılan ve ilk yazılı anlaşma olarak bilinen Kadeş anlaşması bu uygarlıklara aittir. Hititler ve Mısırlar bu anlamda tarihe geçmiştir. Hititler, inandıkları yaratıcıya hesap vermek için anal ismindeki yıllıklar hazırlamıştır. Ayrıca bu toplum, değerli madenlere farklı şekiller vererek eşyalar yapmış ve yaşamlarına kolaylık katmıştır.

Frigler

O dönemlerde sanayi olmadığı için geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktı. Yaşamak için gerekli olan bu alanların korunması da çok önemliydi. O yüzden yoğun cezalar için yasalarla koruma altına almışlardır. Frigler ayrıca o çağlarda fibula adlı bir iğne tasarlamıştır. Bugün hala var olan çengelli iğnedir.

Urartular

Urartular, tarıma çok büyük katkı sağlamış bir uygarlıktır. Şamran Kanalı’nı yapan bu uygarlıktır. O kadar sağlam yapmışlar ki şu an bile aktiftir.

İyonlar

Günümüzde özgürce hareket etmek, bir şeyler hayal etmek, konuşmak bazı yerlerde mümkün bile değilken ilk çağlarda iyonlar, kişilerin özgürlüğüne çok önem vermiştir. Bu sayede birçok bilim insanı var olabilmiştir. Fenike Alfabesini kullanarak Batı’ya taşınmasına vesile olmuştur.

Lidyalılar

Hepinizin bildiği üzere parayı bulan kişilerdir. Eskiden herkes takas yolu ile ihtiyaçlarını karşılarken Lidyalılar sayesinde bu yöntem tarih olmuştur. Kral yolu üstünde birçok ticaret gerçekleştirmişlerdir.

 

0
Her Telden