Huylu huyundan vazgeçmez atasözü ne demektir? Örnekler

LuckAmoşai tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Huylu huyundan vazgeçmez atasözü ile ne anlatılmak istenmektedir? Konuyu örnek cümlelerle anlatacağız ve buna benzer başka bir sözü de sizlerle paylaşacağız.

İnsanlar dünyaya geldiğinde bir fıtrata sahiptir. Fıtrat ile huy benzer anlama gelen kelimelerdir. Bunun değişmesini beklemek biraz saçma olur, zira pat diye değişebilen bir şey değildir. Hatta büyük çoğunluk huylarından kolayca vazgeçemez.

Huylu huyundan vazgeçmez atasözü de bazen ne kadar insanların huylarını değiştirmek için çabalasak da bunu başaramayacağımız anlarız, işte o zaman bu sözü söyleriz. Örneği, bir insan sürekli birilerinin ne söylediğini kafasına takıyor ve saatlerce morali bozuk şekilde durup bu konu üzerine düşünüyorsa bu o kişinin bir huyudur. Siz, bu olayın ne kadar saçma olduğunu, kimin ne söylediği değil, senin ne düşündüğün önemli gibi cümlelerle onu desteklemek isteseniz de o huyunda kolay kolay vazgeçemez.

Diğer bir örnek de; bir kişinin sürekli ayna karşısında; saçını, kaşını, sakalını, kirpiklerini düzeltmeden dışarı çıkmadığını düşünün. Belki bunun için her zaman yarım saat vakit harcıyor. Bu da farklı bir huydur, bu kişinin fıtratını da değiştirmek zordur.  Örneklerde iyi huylardan bahsettik ama genelde kötü durumlar için kullanılan bir atasözüdür.

Bir insanın huyu çok kötü olsa da o huyu değiştirmek kişinin kendiyle ilgilidir. Azmeder, profesyonel bir yardım alırsa belki uzun bir süreçte değişebilir. Ama istisnalar kaideyi bozmaz, huylu huyundan da vazgeçmez.

0
Her Telden