Hendesehane Ne Demek? Kim Tarafından Kuruldu?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Hendesehane ne demek? Kim zamanında nerede kuruldu? Osmanlı’da ne gibi faydalar sağladı? Merak edilen soruları sizler için yanıtladık.

Hendesehane, aslında bir tür askerli okuldur. Tabii, Osmanlı zamanındaki gibi eski değil de yeni gelişmelere, tekniklere göre dizayn edilmiştir bir kara mühendishanesidir. 1. Mahmut zamanında aktif hale getirilmiştir. Burada askerler teknik ve mühendislik açıdan eğitiliyordu. 18. Yüzyılın başlarında Humbaracı Ahmet Paşa imzasını taşıyan ilk kurumdur.

1734 senesinde yaşanan bu gelişme aslında modernleşmeye geçmenin de ilk adımıydı. Osmanlı, eski tekniklerin artık işe yaramadığını, ordunun eskisi gibi kuvvetli olması için yenilenmenin gerektiğini anlamıştı. I. Mahmud döneminde sadrazamlık yapan Topal Osman Paşa, kara mühendishanesinin kurulması için Fransız Kont dö Boneval’ı İstanbul’a çağırmıştır. Burada bir süre kalan Kont dö Boneval, Müslüman olmayı kabul etmiş ve Ahmet ismini almıştır. Humbaracı Ahmet Paşa aslen Fransız’dır.

I.Mahmud zamanında açılan bu Hendesehane ile birlikte birçok matematik dersi de işlenmeye başlanmıştır. Eski tür matematik artık yerini güncel, çağdaş matematiğe bırakmıştır. Tabii, yenilik karşıtı olan bir kesim yüzünden 16 sene süreyle aktif kalmıştır. Özellikle Yeniçeriler, pabuçları dama atılacak diye baskıyla kapattırmıştır. Yeniçerilere son verecek olan Padişah ise II.Mahmud olacaktır.

 

0
Her Telden