Hayvan ve Bitki Hücrelerinde Mitoz Bölünmede Görülen Farklılıklar

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Mitoz bölünme hem hayvan hücrelerinde hem de bitki hücrelerinde görülen bir durumdur. Sınavlarda da çok sık karşılaşılan soruların başında da hayvan ve bitki hücrelerinde mitoz bölünme esnasında ne gibi farklılıklar gözlemlenir geliyor.

 

  • Soru: Bitki ve hayvan hücrelerinde mitoz bölünme sırasında ne gibi farklılıklar ortaya çıkar?

 

Mitoz bölünme hayvan hücrelerinde sentriyollerin kullanımıyla mümkün olmaktadır. Tüm iğ iplikleri incelendiğinde sentriyollerle karşılaşmak mümkündür. Oysa aynı gözlem bitki hücreleri üzerinde yapıldığında bu kez mitoz bölünmede karşımıza çıkan iğ ipliklerinin oluşumunda başrolü sitoplazmadaki proteinler oynar.

Yine hayvan hücrelerinde sitoplazma bölünmeleri esnasında boğumlanma gözlemlenir. Boğumlanma ortadan oluşur ve sitokinez yani sitoplazma bölünmesi buna bağlıdır. Fakat bitki hücrelerinde bu tarz bir boğumlanma gözlemlenemez. Bitki hücrelerinin hücre duvarları ölüdür ve aynı zamanda yapısal olarak selülozdur. Bundan kaynaklı olarak bitki hücrelerinde sitokinez gerçekleşmesi ara lamer ile mümkün olur.

 

Mitoz Bölünme Nedir?

 

Mitoz bölünme kısaca bilgi verecek olursak bir hücre bölünmesi türüdür. Hücrenin çekirdeği ile sitoplazmasının bölünmesi ile gerçekleşir. Yine de bazı durumlarda çekirdek bölünmesi gerçekleşse dahi sonrasında sitoplazma bölünmesinin yaşanmadığı durumlar söz konusu olabilir. Mitoz bölünme tek hücreli canlılarda üreme olarak addedilebilir. Çok hücreli canlılarda ise mitoz bölünme sayesinde gelişme, büyüme ve hatta yaraların iyileşmesi gözlemlenmektedir. Ana hücre sitoplazmayı eşler ve bölündükten sonra iki ana hücreye sahip olur.

 

0
Her Telden