Harita Nedir? Bize Neleri Gösterir?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Harita nedir? Bize neyi gösteriyor? Haritalar üstünde bulunan farklı renk tonları hangi yer şekillerini bize anlatıyor? Haritalarla ilgili merak edilen soruları sizler için yanıtladık.

Harita, bir ülkeyi, şehri, kenti veya farklı türde kaynakların çeşitli oranlarda küçültülerek bir kâğıda, tahtaya veya uygun zemine aktarılmasına denir. Bazı haritalar sadece yolları görmek amaçlı çizilebilir, kimisi ülkenin tarihi-doğal zenginliklerini gösterir, Ülkemizin madenlerinin bulunduğu haritalar da vardır. Her nesnenin, varlığın kendine has bir işareti vardır buna lejant ismi verilir. Eğer bir harita üzerinde; dağ, plato, akarsu ve ovalar varsa o yeryüzü şekillerin barındıran bir fiziki haritadır. Peki, haritalardaki renkler ne diyor?

Haritalardaki Renkler Neleri İfade Eder? Mavi, Sarı, Kahverengi

Yolda giderken herhangi bir ilin tabelasını gördüğünüzde rakım yazdığını görürsünüz. Bu aslında o kentin denize olan yüksekliğini ifade etmektedir. Eğer eşit noktadalarsa 0 rakım olarak geçer. Fizik haritalarda, mavi renk görüyorsanız orada bir su var demektir. Bu deniz olabileceği gibi göl ve akarsu da olabilir.

Zaten akarsular mavi yol gibi görünürler, diğerleri enlemesine daha geniş bir yer kaplar. Eğer mavi giderek koyu bir hal alıyorsa bilin ki orası derinleşmeye başlıyordur. Eğer bir yerde rakım düşük ve yükselti de çok değilse o bölgelerde de yeşili görmek mümkündür. Alçak bölgelerde açık yeşil görünürken yükseğe doğru gidildikçe sarıya bürünür. Tabii, bunlar haritalardaki renk tonlarıdır. Eğer bir bölge bin metreyi aşmaya başladıysa haritada kahverengi olarak görürsünüz. Kahverenginin tonunun koyulaşması da yükseltinin artması anlamına gelir.

Haritalarda yapılan küçülmeler değişiklik gösterebilir. Hepsi aynı oradan küçülmezler. Büyük haritalarda oran daha azdır. Küçültme işlemine ölçek ismi verilmektedir.

Göl: Etrafı karalarla çevrili, derin çukurların sularla dolmasıyla oluşur.

Plato: Akarsular bir yatak boyunca akarlar, kendilerine yol yaparlar. İşte akarsuların çevresindeki yüksek ve düz alanlara verilen isimdir.

Vadi: Akarsular zamanla aktıkları yerleri genişletir ve farklı şekiller ortaya çıkar, bunlara verilen isimdir. Bazıları çok devasa boyutlarda olabilir.

Ova: Akarsuların etkisi yoktur. Çevredeki yeryüzü şekillerine nazaran alçakta bulunurlar.

Dağ: Etrafındaki bütün yeryüzü şekillerinden yüksektedir. Engebeli bir şekilde yukarı doğru gider.

Akarsu: Suların yatakları olur ve onun içinde akarlar. Kıvrımlı ve düz olabilir. Bazıları her zaman akarken kimisi ara sıra akmaktadır.

Ada: Bir toprak parçasının çevresi deniz, göl gibi sularla kapalıysa buna ada denir.

Körfez: Deniz suları, bazı girintilerden karaya doğru girer bunlara verilen isimdir.

Boğaz: Bazı su geçitleri 2 denizi bağlar ve buna boğaz ismi verilir.

 

0
Her Telden