Hangisi Gergedan İle Uzak Akrabadır Cevabı?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Hayvanlar farklı familyalardan olmasına karşılık birbirine yakın veya ortak familyalara dahil olabilirler. Bu biyo çeşitliliğin en önemli kriterlerinden birisi olarak hayvan türlerinin artmasını sağlamıştır. Ayrıca bilgi açısından da pek çok soruya sebep olmuştur.

 

Soru: Aşağıdakilerden hangisi gergedanla diğerlerinden daha uzak bir akrabadır?

  • Şempanze
  • Fil
  • Yunus
  • Kirpi

 

Genellikle gergedan ile yukarıdaki şıklarda en özdeşleşmeyen Yunus olsa da sorunun doğru cevabı B şıkkı Fil’dir.

 

Gergedanlar Hakkında Bilgi

 

Gergedanlar günümüze kadar gelerek soyunu devam ettirmeyi başaran kara hayvanları arasındadır. Rhinocerotidae familyasından yani Gergedangiller ailesindendir. Ayrıca fil en büyük cüsseli kara hayvanı iken gergedan hemen ardından ikinci sırada yer almaktadır.

 

Aynı zamanda gergedanlar ve filler farklı familyalara tabiidir. Filler Proboscdidea yani Hortumlular canlı takımının içerisinde bulunan filgiller yani Elephantidae familyasındandır. Buna bağlı olarak fillerin en yakın akrabaları Dugonggiller ile Manatigiller familyasından deniz inekleri ve Kırsıçanımsıgiller familyasıdır. Tümü Afrotheria üst takımının içerisinde yer alan Paenungulata kladına dahildir. Yine fillerle deniz ineklerinin bir araya geldiği bir diğer kladın Tethytheria olduğunu hatırlatalım.

 

Dünya üzerinde filler iki ana grupta ele alınırlar. Bunların birincisi çok daha büyük kütlelere sahip olan, büyük kulaklı, kırışık derili, eğimli karınlı ve hortumlarında iki parmak benzeri uzantı olan Afrika filleridir.

 

Bir diğeri ise Asya filleri olarak küçük kulaklı, pürüzsüz bir deriye sahip, yatay karınlı, hortum ucunda tek bir parmak benzeri uzantı bulunan fillerdir. Asya fillerinde pigment eksikliğine sık sık rastlanabilir. Ayrıca üstlerinde kamburumsu bir yapı olduğunu hatırlatmak gerekir. Afrika fillerinde önemli bir ayırt edici özellik ise azı dişlerinin baklama şeklinde olmasıdır. Örneğin Asya fillerinde bu azı dişleri daha dar bir forma sahiptir.

 

0
Her Telden