Hangi Lipit Türlerinde P ve N Elementleri Vardır?

LuckAmoşai tarafından
10 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Lipit canlı yapısında bulunan bir bileşiktir ve farklı türlere ayrılmıştır. Belirli elementlerin bir araya gelerek oluşturduğu lipitler insan ve hayvanların temel besinleri arasında da yer almaktadır. Doymuş yağlar ve doymamış yağlar olarak iki ana grupta inceleyebileceğimiz lipitler elementlere bağlı olarak farklı niteliklere sahip olabilir.

  • Doymamış Yağlar

Doymamış yağların oda sıcaklığı baz alındığında sıvı formda olduğu bilinmektedir.

  • Doymuş Yağlar

Doymuş yağlar ise oda sıcaklığı baz alındığında katı formdadırlar.

Lipitlerin biyolojik açıdan çok önemli bir bileşik olduğunu söylemek gerek. En önemlilerine örnek vermek gerekirse steroitler, fosfolipitler, nötr lipitler ve yağ asitleri ile karşılaşabiliyoruz.

Metabolizma açısından en önemli unsurların başında gelen bileşik lipitler aynı zamanda Konjuge olarak da adlandırılır. Konjuge lipitler temelde C, H ve O elementlerini barındıran lipitlerin aynı zamanda N, P ve S ile bileşik oluşturmuş halleridir.

Teknik olarak C, H ve O elementlerini barındıran lipitler N, P ve S ile beraber karbonhidrat, fosforik asit, protein benzeri moleküllerle yeni bir bileşik oluştururlar. Bu bağlamda da bileşik lipit yani Konjuge lipit ortaya çıkar.

0
Her Telden