Güzel Ahlaklı Olmak İnsana Ne Kazandırır?

LuckAmoşai tarafından
10 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Güzel ahlaklı olmak bizlere başta peygamber efendimiz Hz. Muhammed(sav) tarafından öğütlenmiştir. Çünkü Allah(c.c) ahlaklı olanı sever. Ahlak sahibi olmak ve bunu yansıtmak insanın doğrudan sapmasına engel olur. Ki güzel ahlaklı insanlar her zaman iyi insanlarla bir arada bulunma şansına erişir. Kötülükten, kötülerden uzak olmanın en basit formülüdür.

Güzel ahlaklı olmanın en büyük getirisi şüphesiz ki sosyal hayatta yarattığı tercih edilme hissidir. Çünkü eğer ahlak sahibi bir insansanız herkes tarafından sevilir, buna bağlı olarak herkesin gözdesi olursunuz. Bir anlaşmazlık olduğunda bunu çözmek için herkes size güvenir. Güvene dair bir durum söz konusu olduğunda ehil olarak başvurulan kişi olabilirsiniz.

Allah(c.c) ve dinimiz İslam’a göre de güzel ahlak herkesin taşıması gereken bir özelliktir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed(sav) hakkında ki en önemli özelliklerin başında güzel ahlaklı oluşu vardır. Bizlere yol gösteren ve tüm dünyada örnek kabul edilen peygamberimizin de güzel ahlaka önem verdiğini hadislerine bakarak anlayabiliyoruz.

Her zaman için iyiye yönelen güzel ahlaklı insanların iyiyi bulması daha da kolaylaşır. Huyları güzel olur ve bu sayede sosyal çevresinde de iyi bir intiba bırakır.

Tanım olarak bir kişinin davranışlarını iyi huylarla yansıtması ve bunu her zaman sürdürmeyi başarması güzel ahlak olarak tanımlanabilir. Kimseye zararı dokunmayan bir kişiliğe sahip olmanın özünde de bu vardır. Bu sayede kötülüklerden de uzak duracak olmanız birey olarak toplumda daha baskın bir role erişmenizi mümkün kılacaktır. Toplumsal süreçte herkesin güzel ahlakı önemsemesi, benimsemesi ve kendi hayatında uygulamaya alması birlik ve beraberliği güçlendirecektir. Üstelik bunu bozmak böyle gelişmiş toplumlarda ciddi bir terbiyesizlik olarak adlandırılır. Mutluluk ve huzur bireylerin güzel ahlakı benimsemesi ve zamanla toplumun tamamının bu ahlak düzeyine erişmesiyle mümkün olacaktır.

0
Her Telden