Güneş’in Dünya’nın Ve Ay’ın Kendi Çevrelerinde Dönme Yönleri

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

 

Güneş, Dünya ve Ay kendi çevrelerinde nasıl dönerler ve dönme yönler aynı mıdır? Dünya ve Ay dönüş hareketleri sonuçları nelerdir sorularının yanıtları hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Güneş, Dünya ve Ay dönüş yönleri ve bunların sonuçları hakkındaki bilgileri şöyle sıralamak mümkündür.

 

Güneşin Dönüş Yönü

 

Güneş gezegen olarak kendi etrafında dönüşü tek temel hareketi kabul edilmektedir. Buna göre Güneş kendi ekseni etrafında dönerken saat yönünün tersine doğru hareket etmektedir.

 

Dünyanın Kendi Ekseni Etrafında Dönüş Yönü Ve Sonuçları

 

  • Dünya kendi ekseni etrafında dönerken saat yönünün tersine doğru hareket etmektedir. Bunun sonucunda ise gün ve gece oluşumu gerçekleşir. Bu dönme süresi 24 saatte gerçekleşmektedir.
  • Dünyanın diğer bir hareketi ise güneş etrafında dönmesidir. Dünyanın Güneş etrafında dönüş yönü de saat yönünün tersine doğru olmaktadır. Dünyanın dönüşü 365 günde Güneş etrafında gerçekleştiği için 365 gün ve 6 saatte bir yıl tamamlanmış kabul edilmektedir.

 

Ay’ın Dönüş Yönü Ve Sonuçları

 

Ay’ın ekseni etrafında dönüşü ile aynı zamanda 3 temel hareketi de bulunmaktadır.

 

  • Ay kendi etrafında saat yönünün tersine dönmektedir. Ayın dönüşü 27 gün 8 saatte tamamlanmaktadır.
  • Ay, kendi ekseni etrafında dönerken aynı zamansa Dünya’nın etrafında da dolanma hareketi yapmaktadır. Dünya’nın etrafında saat yönünün tersi yönünde dolanmakta ve bu hareketini 27 gün 8 saatte tamamlanmaktadır. Ay’ın kendi ekseni etrafında dönme süresi, Dünya’nın etrafında dolanma süresine eşittir. Böylelikle Dünya’dan bakıldığında Ay’ın hep aynı yüzü görülebilmektedir.
  • Ay, Dünya ile beraber aynı zamanda Güneş’in etrafında da dolanma hareketi yapmaktadır. Bu dolanma hareketi saat yönünün tersi yönünde olmaktadır. Ay bu hareketi 365 gün 6 saatte yani bir yılda tamamlamaktadır.

 

0
Her Telden