Gülü Seven Dikenine Katlanır Atasözüyle Anlatılmak İstenen Nedir?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Gülü seven dikenine katlanır atasözü belki de en çok söylenen sözlerden biridir. Aslında aşağı yukarı ne anlattığını anlamak mümkün ama biz örneklerle daha çok pekiştirelim.

Örneğin, futbol oynamayı çok seviyorsunuz ama çok fazla antrenman yapmanız gerekiyor, çok sevdiğiniz bir şey sizi yoruyorsa o zaman gülü seven dikenine katlanır denir. Burada gül kelimesi futbol, diken de yorgunluk oluyor.

Hayatımızdaki kişiler için bu söz çok kullanılır. Ailenizden birini çok seviyorsunuzdur ama sevmediğiniz bir huyu vardır. O zaman da gülü seven dikenine katlanır denir.

Günümüzde boşanma sayıları oldukça arttı. Artık kimse kimseye tahammül etmek istemiyor. Basit bir olaydan dolayı bile hemen ayrılık kararı alınıyor. Yani başka bir deyişle yeni nesil gülü seviyor ama dikenine katlanmıyor.  (İstisnai durumları hariç tutarım)

Gülü seven dikenine katlanır sözü neden gül üzerinden verilmiş? Aslına bakarsınız çok net, gül gerçekten de dikenli bir çiçek türüdür. Gördüğünüzde sizi öyle büyüler ki bir tane koparayım da sevdiğime götüreyim dersiniz. Ama koparırken elinize arada dikenler batabilir ve bu da size acı verir. Bu yüzden gülü seviyorsanız dikenine katlanmanız gerekir.

Gülü seven dikenine katlanır TDK anlamı nedir

İnsan sevdiği kimse veya sevdiği iş yüzünden gelecek sıkıntılara katlanır anlamında kullanılan bir söz.

0
Her Telden