Güçler Birliği İlkesi Ne Demek?

Tuğçe Öz tarafından
11 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

 

Güçler birliği son derece efektif bir kullanıma tabii olan ilkelerdendir. Aslında demokratik bir yapıya sahip olmamasına karşın TBMM tarafından yürürlüğe alınmıştır. Güçler birliği ilkesine göre yasama, yürütme ve yargı tek elde toplanıp meclis içerisinden seçilen üyelerle İstiklal mahkemelerinin kontrolüne bırakılmıştır.

 

Tabii ki dönemsel olarak bakıldığında Milli Mücadele döneminde herhangi bir zaman kaybı olmaması, otorite boşluğunun yaratılmaması ve doğru sonuçlarla daha pozitif bir katkı sağlanabilmesi amaçlanmıştır. Hatta Milli Mücadelede zafere erişilmesinde güçler birliği ilkesinin payı büyüktür.

 

Güçler birliği ilkesi tabii ki demokratik bir yapıya sahip olmamasından ötürü demokrasi temelli Türkiye Cumhuriyeti özelinde düşünüldüğünde doğru değil gibi algılanabilir. Yine de güçler birliği ilkesinin en büyük avantajı yasama, yargı ve yürütmenin tek çatı altında en hızlı kararları vermesine olanak tanımasıdır.

 

1921 anayasasında ve 1924 anayasasında güçler birliği ilkesi benimsenerek yasaya dahil edilmiş olmakla beraber meclis üyelerinin atandığı İstiklal Mahkemeleri tarafınca uygulanmıştır. Böylece alınacak kararlar için zaman kaybının önüne geçilmiş ve direkt olarak yol haritasına odaklanmak adına avantaj sağlanmıştır.

 

0
Her Telden